ČLÁNKY ZA ROK 2018


Zimní soustředění 2018

13.-14.1. a 20.-21.1.2018, Hanušovice

Zábřežští karatisté změnili barvy

I tak by se dal nazvat úspěch zábřežských karatistů, kteří trénují pod vedením Aleny Bajerové v ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh. „O dvou lednových víkendech jsme se zúčastnili celorepublikového semináře Moderního sportovního karate v Hanušovicích a odvezli si z něj řadu úspěchů včetně nových technických stupňů,“ osvětlila situaci vedoucí zábřežského oddílu Alena Bajerová.

„Vyvrcholením semináře byl turnaj. Hned v jeho první části, soutěži ve formách, jsme získali první cenné umístění, když sama vedoucí, Alena Bajerová, II. Dan, vyhrála soutěž v nejvyšších formě – EMESKAI Kontra Set. O další umístění se postarali také její svěřenci. Roman Fojtík (9. kyu) získal 5. místo ve formě Primě 9. a 10. stupňů. V téže kategorii také Daniel Šifra (9. kyu) obsadil 8. místo. O poslední úspěch se postaral také nejmladší soutěžící ze Zábřehu, Václav Staigl (11. kyu), který obsadil 4. místo ve formě Primě 11. a 12. stupňů.

„Po formách následovaly kategorie bojů,“ uvedla Alena Bajerová. Zde zábřežský oddíl vyhrál hned dvě kategorie. Roman Fojtík vyhrál kategorii Muži pod 16 let a Daniel Šifra kategorii Muži pod 13 let.

Celý seminář, který proběhl o víkendech 13.-14.1 a 20.-21.1.2018, vedl mistr Miroslav Zezulka (VI. Dan), hlavní zkušební komisař a koordinátor MSKA pro Českou republiku. Z jeho rukou také někteří účastníci získali na závěr celého semináře nejen diplomy za úspěchy v turnajích, ale také vyšší technické stupně.

„Hodně starších karatistů odešlo na střední a vysoké školy a tak v oddíle již delší dobu trénují především děti, které mají bílé a žluté pásy. Díky tomuto semináři se to konečně změnilo, osvětlila Alena Bajerová. Roman Fojtík a Daniel Šifra si ze semináře odvezli první oranžový pás a Václav Staigl získal první hnědý přípravkový proužek.

A tady jsou již celkové výsledky:

Formy:
 • Alena Bajerová, II. Dan - S6° (EMESKAI Kontra Set) - 1. místo
 • Václav Staigl (11. kyu) - F1° (Forma Prima) 12. a 11. stupňů - 4. místo
 • Roman Fojtík (9. kyu) - F1° (Forma Prima) 10. a 9. stupňů - 5. místo
 • Daniel Šifra (9. kyu) - F1° (Forma Prima) 10. a 9. stupňů - 8. místo

Boje:
 • Roman Fojtík (9. kyu) – M-16 – 1. místo
 • Daniel Šifra (9. kyu) - M-13 - 1. místo

Nové technické stupně:
 • Roman Fojtík - 8. stupeň (1. oranžový pás)
 • Daniel Šifra - 8 stupeň (1. oranžový pás)
 • Václav Staigl - 11. přípravkový stupeň (1. hnědý proužek)

1801ZS.jpg
Z prava: Alena Bajerová, Václav Staigl, Daniel Šifra, Roman Fojtík
Na fotce chybí: Eva Lepková, Ondřej Pavelka a Vojtěch Opravil,
kteří se 2. turnajového víkendu nezúčastnili ze zdravotních důvodů.

zpět nahoru


Den bojových her 2018

17.3.2018, Zábřeh

Letos v Zábřehu na Moravě proběhl již 4. ročník speciálního semináře Den bojových her EMESKAI pro naše nejmladší členy ze sportovní přípravky trénující školu moderního sportovního karate EMESKAI. Přijelo 52 dětí a dvě desítky pomocníků. Obsah byl tentokráte zaměřen více na praktické ověření přípravných cviků EMESKAI, sestavených dle sportovní teorie pro tuto věkovou skupinu. Hlavním cílem bylo jako v každém ročníku užít si sportovní den se svými dětmi. Ano, akce byla určena i pro rodiče, takže naprostá většina cviků byla snadno proveditelná i netrénujícími lidmi. A také to bylo vidět na takřka 100% aktivní účasti rodičů. To nás velice těší, protože tito rodiče udělali něco skvělého nejen pro sebe a pro své děti, ale především pro vztah mezi sebou a dětmi. Vždyť ruku na srdce – kolik rodičů má v dnešní uspěchané době čas si se svými dětmi jen tak užít nějaký čas (bez učení, bez povinností, bez tlaku na výsledek), „zablbnout si s nimi“? A to je to, co děti cítí. Vnímají, že si s nimi dokážete jen tak hrát… a to vytváří nádherný vztah mezi rodiči a dětmi. A tohle se na této akci výborně povedlo. Jsme za to moc rádi. A užili si to také pomocníci, všem moc děkujeme za jejich nezištnost a pomoc. A zvláště těm, kteří si ještě umí opravdu hrát a užívat života. Bylo to na nich vidět, však se stačí mrknout na videa.

A tak menší děti ze sportovních přípravek EMESKAI mohly vyrazit „za dobrodružstvím“. Ať již při cestování vlakem nebo i auty a hlavně na akci samotné. Děti se seznámily s novými kamarády, zasoutěžily si mezi sebou, získaly nové zkušenosti, rodiče viděli, čeho již jejich dosáhly… a užili si pohodový den s nimi.

Na konci akce děti, které již byly v programu sportovní přípravky, získaly barevné proužky. A všichni pak „sladké“ medaile na krk a to nejen děti, ale také aktivní rodiče a prarodiče.

Celou akci vedl koordinátor MSKAI pro českou republiku Miroslav Zezulka, VI. Dan a většinu jednotlivých cviků ukazoval Miloslav Motl, III. Dan. Vydatně mu pomáhali další mistři a mistryně, mistrovští kandidáti a ostatní členové moderního sportovního karate z České republiky.

Těšíme se zase příští rok.

Zdroj:
www.emeskai.cz autor: Miroslav Zezulka, VI. Dan

1803BH_01.jpg 1803BH_02.jpg 1803BH_03.jpg
1803BH_04.jpg 1803BH_05.jpg 1803BH_06.jpg
1803BH_07.jpg 1803BH_08.jpg 1803BH_09.jpg
1803BH_10.jpg

zpět nahoru


Jarní soustředění 2018

21.-22.4. a 28.-29.4.2018, Hanušovice

O dvou dubnových víkendech proběhlo v Hanušovicích jarní soustředění Moderního sportovního karate. Pod vedením mistra Miroslava Zezulky, VI. Dan a ostatních místrů, se karatisté učili zdokonalovat se v karate technikách. Své nově nabyté zkušenosti si pak mohli vyzkoušet na turnaji, který byl na zavěr celého soustředění. V něm zábřežští karatisté měli několik skvělých úspěchů.

Tady jsou celkové výsledky:

Formy:
 • Alena Bajerová, II. Dan - S6° (EMESKAI Kontra Set) - 1. místo
 • Marek Blaha (9. kyu) - F1° (Forma Prima) 2. místo
 • Lukáš Blaha (11. kyu) - F1° (Forma Prima) 11. stupňů - 4. místo
 • Václav Staigl (11. kyu) - F1° (Forma Prima) 11. stupňů - 6. místo

Boje:
 • Alena Bajerová, II. Dan - FA - 2. místo
 • Marek Blaha (9. kyu) - MO+Y - 1. místo

Nové technické stupně:
 • Marek Blaha - 8. stupeň (1. oranžový pás)
 • Lukáš Blaha - 7. přípravkový stupeň (1. zelený proužek)

1804JS.jpg
Z prava: Marek Blaha, Lukáš Blaha, Václav Staigl, Alena Bajerová

zpět nahoru


Úvodní soustředění 2018 - jaro

2.6.-3.6.2018, Hanušovice

O prvním víkendu v červnu proběhl v Hanušovicích úvodní seminář pro nováčky. Ze zábřežského oddílu se jej ale zúčastnili již starši členové, kteří zde měli svůj program. Nováčky vedli mistři Jan Radil, I. Dan a Miloslav Motl, III. Dan. Program pro žluté a výš si připravila mistryně Alena Bajerová, II. Dan. Asistoval ji Dalibor Oliva. Nováčci se učili základům úderů a přímých kopů, krytů a pádů, dozvídali se důležité informace z historie karate. Starší skupina měla program zaměřený na procvičování a zlepšování detailů v jednotlivých technikách, a hodně cvičení ve dvojicích. Na závěr semináře pak nováčci obrželi z rukou nejvyššího mistra Miroslava Zezulky, VI. Dan vyšší technické stupně a proužky.

1804JS.jpg
Z prava: Václav Staigl, Marek Blaha, Alena Bajerová

zpět nahoru


Mezinárodní letní škola 2018

1.-7.7.2018, Letovice

V sobotu večer se sjela většina účastníků týdenní mezinárodní akce Czechia Camp, což je sportovní soustředění moderního sportovního karate – EMESKAI. Akce již tradičně celá akce probíhá prvý prázdninový týden v červenci, letos tedy 1. – 7. července 2018 v Letovicích u Brna, což je také již mnohaleté tradiční místo konání. Máme zde dobré zázemí a spolupracující instituce nám za ta léta velmi vycházejí vstříc. Tato akce byla zcela výjimečná v několika ohledech: ve větším zaměření na sparinkové cviky, ve výrazném zaměření na plyometrii a dynamiku obecně, ve struktuře tréninkových a odpočinkových dní, proběhl zde trenérský seminář a historicky také prvé velké setkání členů Dan Academy.

Celou akci vedl koordinátor pro českou republiku Miroslav Zezulka, VI. Dan a pomáhalo mu dalších 10 mistrů a mistryň: Pavel Sokol, IV. Dan; Miloslav Motl, III. Dan; Radovan Andrle, III. Dan; Alena Bajerová, II. Dan; Pavel Halama, II. Dan; Pavel Trunec, II. Dan; Josef Král, I. Dan; Jiří Trunec, I. Dan; Tomáš Braun, I. Dan; Martin Čipera, I. Dan. Tento seminář byl doslova nabit mistry a jejich významnou pomocí účastníkům.

Filip Papoušek z pražského oddílu a Pavel Trunec, II. Dan z pardubického oddílu zajistili po příjezdu na místo akce klíče od ubytování, převzali klíče od sportovní haly a veškeré instrukce k provozu. Filip s Justýnou Stoszkovouz krmelínského a Václavem Staiglem ze zábřežského oddílu označili šatny pro účastníky a několik dalších důležitých detailů ve sportovní hale.

Ve 20:15 pak proběhl mítink zástupců jednotlivých oddílů a vedoucím celé akce koordinátorem EMESKAI pro českou republiku Miroslavem Zezulkou, VI. Dan, kde se předaly základní informace o průběhu akce, časovém harmonogramu, odevzdaly se certifikáty (průkazy) účastníků a u opozdilců se doladily souhlasy se zpracováním osobních údajů (GDPR). Tyto informace zástupci oddílů předali všem svým členům.

Celá akce oficiálně začala v neděli 1. července ranním tréninkem v přírodě. Po individuálním rozcvičení jsme začali pod vedením Miroslava Zezulky, VI. Dan s tréninkem základních pohybových principů jednostranného úderu. Postupně přes atletický start, bojovou hru s plácnutím jsme došli až k dynamickému provedení jednostranné úderu vpřed. Postupně jsme se zaměřovali důkladněji na start do techniky a na princip biče (švihu) pro explozivní úder. To byly dvě stěžejní oblasti, na něž jsme se zaměřovali při tréninku všech technik. Tento postupný nácvik a ukazování návaznosti na přirozené pohyby, na nichž „stojí“ naše karate techniky nám zabral prakticky celý ranní trénink. Posledních 15 minut bylo věnováno kondičnímu běhu, kdy jsme si oběhli určenou trasu končící před náměstím Letovic. Od tohoto bodu se již pouze vydýchalo, zklidnilo a v pohodě došlo na snídani do školní jídelny. Po snídani bylo volno až do poledního tréninku. A takto v mírných obměnách probíhaly ranní tréninky.

Polední trénink začal v 10:30 prezencí a následovala rozcvička podle EMSKAI šablony. Tuto první vedl mistrovský kandidát Dalibor Mrňávek a postupně se v jejím vedení vystřídali všichni naši mistrovští kandidáti. Následoval vlastní tréninkový program podle metodiky EMESKAI. Obsahem byly učební programy 11 až 8, v nichž se procvičovaly detaily jednotlivých technik a jejich praktické použití v taktických situacích. Tento trénink končil ve 12:45 a následoval oběd s několika hodinovou pauzou trávenou na koupališti, procházkami na místní zámek, krmením labutí a dalšími aktivitami…

Odpolední trénink byl technicko-taktický s tím, že v něm převládaly bojové variace a použití chráničů bylo tedy na místě. V každém dalším tréninkovém bloku jsme se posunuli s jednotlivými kombinacemi do náročnější taktické situace. V závěru každého tréninku byl prostor pro vyzkušení si technik proti různým soupeřům a s různými variacemi daného cviku. Takto pestře jsme ještě netrénovali a bylo to evidentně přínosné. Další tréninky se nesly v podobném duchu.

Po dvou dnech intenzivního tréninku bylo potřeba dát svalům trochu větší pauzu na regeneraci. Proto v úterý byl pouze ranní trénink pro rozhýbání, důkladné probuzení a naladění. Hned po snídani v 9:00 hod. začal trenérský seminář pro všechny zúčastněné. Pro naprostou většinu to byl prvý trenérský seminář a proto jsme začali stručným přehledem jednotlivých trenérských postů a jejich postupem. Vysvětlili jsme si stručně, co která pozice obnáší, co se člověk naučí a také jaké musí splnit podmínky. Také jsme si připomněli naše úspěchy, jako prvé místo na mistrovství světa v Itálii, Caorle a spoustu dalších. Následovala sportovní teorie věnována tréninku dětí, tzv. Dětská škola EMESKAI. Po prvé části trenérského semináře měli již běžní členové volno až do konce dne. Druhou a třetí část pak absolvovali vedoucí oddílů, tutoři a vysoké pásy. Diskuse na konci pak byla přínosná pro všechny zúčastněné.

Turnaj byl rozdělen na dva dny. Ve středu proběhly formy a boje sparingových kategorií. Na konci semináře v sobotu pak formy a sportovní boj vyšších a vysokých pasů. Ve středu tedy všichni nastupovali v soutěži forem a následně proběhly sparingové kategorie. Sparing je jednodušší forma sportovního boje. Již na tomto turnaji byl vidět celkový posun v dynamice technik a místy i v explozivnosti úderů. To bylo velmi příjemné překvapení, protože u nižších pasů jsme až tak rychlé promítnutí do reálné techniky nečekali. Z toho jsme nadšeni, super J.

Po těchto dvou dnech „odpočinku svalů“, jsme se mohli opět ve čtvrtek a pátek věnovat naplno tréninku ve 3 tréninkových jednotkách denně. V pátek již poslední trénink nebyl, neboť od 18:00 se konal mítink členů mezinárodní Dan Academy hotelu Dermot. Polední páteční trénink byl celý věnován korekturám detailů ve všech formách. Celý tento trénink vedla Alena Bajerová, II. Dan.

Mítink Dan Academy kompletně zorganizoval, podle instrukcí MSKA-CZ, Pavel Halama, II. Dan. Obsah mítinku byl rozdělen do 3 hlavních částí. První částí byl stručný přehled toho, čeho jsme již jako česká pobočka EMESKAI dosáhli. Druhá část byla informačním přehledem aktuálních projektů a činností. K tomu několik novinek z centra EMESKAI. Třetí částí pak byla řada rozhodnutí, která významně ovlivní chod a fungování naší české pobočky. Z mítinku pak vzešla také stanoviska a doporučení pro mezinárodní radu Dan Academy EMESKAI. Tato stanoviska a doporučení bude koordinátor pro ČR tlumočit v říjnu na Adria Action 2018 v Chorvatsku, Veli Lošinj.

V sobotu pak následovaly opět soutěže ve formách (sestavách) a poté plný sportovní boj. Komu se tedy ve středu forma nepovedla, měl šanci si zde polepšit a tím získat větší šanci pro získání zkoušky (vyššího pásu).

V kategorii sestav zahájil mistrovskou kategorii Martin Čipera, I. Dan. Následkem zranění kolene nastupoval s ortézou, a tudíž chyběla patřičná dynamika, občas točil hlavu v úderech, prsty na rukou…

Jiří Trunec, I. Dan se zlepšil oproti minulosti tím, že v úderech prodloužil kroky. Chybí explozivnost v úderech, ale v jiných technikách je. Zvláště kryty byly skutečně přesvědčivé. Dynamická skončení ve formě Contra Terca byly ukázkové, ale navazování kombinací v sériích pokulhávalo. V Contra Quartě se mu nevydařila jedna scéna, to stálo cenné body a znamenalo to hluboký propad v celkovém umístění. V Contra Quintě již byla znát chybějící kondice. Techniky byly rázem méně výbušné, série pomalejší. Škoda, tento výrazný vizuální zlom jej stál další body.

Dalibor Mrňávek, 1. kyu již tradičně předvádí rychlé a dynamické sestavy. Občas na úkor preciznosti techniky, která se ve formě Contra Prima projevila nedostatečným točením ramen v úderech. Naproti tomu Contra Secunda byla předvedena velmi skvěle. Dynamické a přesné kopy, vysoko kolena… ano, to se povedlo. V Contra Terca ztratil body nedotaženými obloukovými kopy vpřed, závěrečné údery byly skvělé včetně vytáčení ramen ve finálních úderech.

Obloukové kopy se ukázaly jako nejslabší článek také ve formě Contra Quarta, která byla jinak zvládnutá celkem dobře.

Ve druhé polovině Contra Quinta byly techniky již ne zcela dotaženy a precizní. To opět znamenalo body dolů.

Jiří Ruibar, 1. kyu předváděl formy rozvážně s koncentrací na každou scénu. Tak se ovšem částečně ztratila potřebná dynamika celé formy a tím ztratil body za celkový dojem. V úderech také chyběla větší exploze a rychlost.

V Contra Terca série neplynuly, jak by měly. Na plyometrické starty v technikách si budeme muset ještě počkat, až si všechny sestavy dostatečně zažije.

MUDr. Martina Neudertová, 1. kyu prokázala velkou ohebnost a pružnost, které ji umožnovaly snadné provedení jakékoliv techniky. Ale chtělo by to dotáhnou více detailů a zvýšit preciznost celého provedení.

František Starý, 1.kyu přes svá zdravotní omezení nastupoval ve formách a ukázal, že i se zdravotními problémy se dá soutěžit. Ano, nemohl pomýšlet na medailová umístění, ale stále si může užívat tu možnost nastoupit a ztížit to ostatním účastníkům. Takovýchto lidí si ceníme také pro to, že nám v praxi ukazují, co znamená překonat sám sebe. A to je opravdu jedna z těch nejtěžších výzev, které jsou hodny nejen mistrů.

Na této akci jsme měli více účastníků, kterým již zdravotní stav nedovoloval aktivně zasáhnout do medailových pozic, ale díky kterým se ostatní museli o to více snažit, aby je náhodou nepředběhli J.

Vašek Doubravský, 1. kyu předvedl adekvátní výkon s občas nedostatečným přetočením ramen a prsty na rukou od sebe. Dynamika mohla být lepší, údery přesvědčivější. Jeho výkon vyburcoval všechny ve středním bodovém poli k lepším výkonům. U Davida Mikeše, 1. kyu je známo, že je především bojovník a to opravdu s velkým srdcem. Formy nejsou jeho parketou a tak ani on nepomýšlel na medailová umístění, ale zde opět ceníme snahu překonat sám sebe. A jsme rádi, že jsou mezi námi mistři, kteří se se svou situací dokáží poprat a především ji psychicky zvládnout.

Naproti tomu Vojtěch Zoubek, 1. kyu patřil k favoritům své kategorie. V prvé sestavě ztratil body především příliš krátkými kroky v útočných akcích. Ve druhé sestavě to zázračně opravil a byla skvělá. Následující sestava byla opět velice dynamická a se značným bojovým nasazením. V předposlední sestavě měl ještě dostatek fyzické kondice a techniky byly do samotného konce dynamické. Ve stejném duchu se neslo provedení poslední ze sestav. Výskoky byly jednoznačně nejvyšší v této kategorii. Bohužel v samotném závěru poslední formy jej zradilo zraněné koleno a poslední dva obrazy již nedokončil. Tak tohle skutečně velmi zamávalo celkovým pořadím.

Dalším závodníkem byl Jiří Kopic, 1. kyu s velmi vyrovnaným výkonem. Dostatečné dlouhé kroky v útocích, náležité točení ramen a celého těla do útoku. Slušná dynamika, jen starty to technik, by mohly být více explozivní. U formy Contra Quarty byl znát nepatrný pokles nasazení a dynamiky. V poslední formě mu zcela nevyšel prvý obraz, ale zbytek zvládl dobře. Ovšem i zde každá chyba znamenala ztrátu cenných bodů.

Následujícím závodníkem byla jasná favoritka kategorie Kristýna Krejzlová, 1. kyu. Již její provedení prvých dvou sestav naznačovalo jasnou technickou zdatnost. Dynamika v pořádku a celkové provedení na vysoké úrovni. Určitá zaváhání se objevila od třetí sestavy, zvláště v sériích. Dvakrát se ji nešťastně podařilo brknou podmetající nohou o zem a tím se ji narušila celková dynamika… Vše ustála a zvládla, nicméně ji to stálo opět cenné body. Poslední sestavu již tedy předvedla „na jistotu“, kdy snížila celkovou rychlost i dynamiku a vsadila na svou technickou dokonalost.

Slovinský závodník Matic Grebenc, 2. kyu již musel vědět, že má před sebou těžkou pozici. Po výkonu Krejzlové bylo mnohem těžší přesvědčit soudce o svých kvalitách. Po prvých dvou sestavách bylo zřejmé, že do medailových pozic pravděpodobně nezasáhne. Třetí sestava to potvrdila, kdy mu zdravotní omezení nedovolilo provést patřičně obloukový kop vpřed. Přesto v následujících dvou sestavách ze sebe vydal to nejlepší, co mohl.

Na bojišti B se pokračovalo kategorií modrých pasů a na bojišti C kategorií forem zelených pasů. V modrých pasech zaujala svým výkonem Kateřina Kučerová, 4. kyu. Výborným nasazením a dobrou technikou se zařadila mezi kandidáty na medailové pozice. Místy jsme viděli i plyometrický start do některých technik, což její rychlost výrazně zvýšilo.

A tak bychom mohli v komentářích pokračovat, ale to by zdaleka nevystihlo skutečný zážitek jednotlivých předvedení. Nestačí o tom pouze číst, je nezbytné být u toho, zažít to – vlastní zážitek je nepřenositelný.

Již v průběhu turnaje se vyhodnocovaly jednotlivé kategorie. Hned po skončení turnaje se naplno rozběhla vyhodnocení posledních kategorií a úklid bojišť. Několik minut před vypsáním posledních chybějících diplomů a udělení posledních zkoušek měl závěrečný komentář k celé akci Miroslav Zezulka, VI. Dan.

Celkové shrnutí potvrdilo, že jsme se na Czechia Camp skutečně viditelně posunuli v dynamice technik. Jsou rychlejší, explozivnější a to včetně startů do nich. Ano, pochopitelně jsou mezi účastníky individuální rozdíly, jako vždy a v každé oblasti, ale celkový dojem již dlouho nebyl tak jednoznačný. Kdo se tedy akce zúčastnil, evidentně poskočil na vyšší úroveň. Tento razantní posun přičítáme změněné koncepci celé akce a výstižnějším vysvětlením cviků, včetně názorných ukázek. Jsme přesvědčeni, že pokud se tento standard bude v oddílech držet, tak na Podzimním soustředění to bude „pecka“. Už teď se na to těšíme :-).

Následovalo slavnostní předávání vybojovaných diplomů z turnaje a následně pak udělování vyšších technicko-taktických stupňů (pásků). Začalo se našimi nejmladšími v Dětské škole EMESKAI, jimž byly uděleny vyšší proužky. Pak se postupovalo k vyšším a vyšším pasům. Po závěrečném ukončení celé akce a pozdravu již následovalo volné odpoledne, většinou ve znamení odjezdu domů. Blahopřejeme všem a těšíme se příště.

Zdroj:
www.emeskai.cz autor: Miroslav Zezulka, VI. Dan

Z našeho oddílu vysoutěžil 3. místo ve formě Primě dětí z přípravek Václav Staigl. Na konci semináře pak obdržel také vyšší technický proužek a dostal 2. černý proužek.

1807CC.jpg
Z prava: Václav Staigl, Vojtěch Opravil

zpět nahoru


Tréninkový mítink 2018

18.-19.8.2018, Vysoké Mýto

O víkendu 18. – 19. srpna 2018 se uskutečnil ve vysokomýtské sokolovně celorepublikový Tréninkový mítinkModerního sportovního karate (EMESKAI). Přípravu, organizaci a vedení celého tréninkového mítinku zajišťoval vedoucí vysokomýtského oddílu, Martin Čipera, I . Dan. Asistovali mu mistři: Radovan Andrle, III. Dan a Pavel Trunec, II. Dan.

Srpnový mítink byl pojat jako efektivní příprava pro sportovní boj pro aktivní členy EMESKAI z celé republiky a proto se na něm trénovaly i cviky, které nejsou standardně v EMESKAI cvičebních programech.

Tréninkový mítink začal po nástupu rozehřívacím blokem. V tomto bloku jsme si po prvotním rozehřátí vyzkoušeli variantu tréninku s únikovými pásy, s reakčními míčky a za pomoci žebříků jsme si procvičili prvky zaměřené na plyometrii při odrazu.

V následujícím bloku přízemní akrobacie jsme si vyzkoušeli naši prostorovou orientaci na gymnastických prvcích od klasického kotoulu až po přemety. Do tohoto bloku jsme zařadili nácvik všech typů pádů.

Následoval blok nácviku situací ze sportovního boje se zaměřením na „čtení“ soupeře, na úhyby proti přímým útokům, obranu proti nim, přebrání aktivity při soupeřově útoku a pohyb po bojišti. Vše jsme procvičili reálně ve dvojicích s různými partnery.

V posledním sobotním cvičebním bloku zaměřeného na sebeobranu jsme navázali na obranu proti držení a napadení, které jsme si nacvičili na letošním květnovém Speciálním Mítinku konaném také ve Vysokém Mýtě. Zopakovali jsme si některé základní prvky a přidali jsme si i nové složitější varianty.

Nedělní ráno začalo kondičním během k rybníku Chobot, kde následoval další blok sebeobrany. A poté jsme pokračovali kondičním během zpět do vysokomýtské sokolovny. Zde pak po rozcvičce následoval plyometrický blok na žebřících, který si pro nás připravila jedna z nejmladších držitelek vysokého pásu, Hana Štrumfová, 6 . kyu, z oddílu Polička.

Bloky náročné na fyzičku vystřídal blok technický. V něm jsme si procvičili formy a jejich demonstrace dle skript jednotlivých forem. Rozdělili jsme se na tři skupiny. Žluté a oranžové pasy, si procvičily formu Primu a Secundu. Druhá skupina zelených pasů si zopakovala formu Tertia Set a třetí skupina našich kandidátů si procvičila všechny kontra formy.

V závěrečném bloku jsme pokračovali v nácviku situací ze sportovního boje ve dvojicích. Na konci semináře jsme byli všichni příjemně vyčerpáni, seminář jsme si řádně užili. Určitě si ho příští rok opět zopakujeme…

Všem přeživším karatistům gratulujeme a přejeme jim další skvělé zážitky.

Zdroj:
www.emeskai.cz autor: Martin Čipera, I . Dan

1808TM_10.jpg
Z prava: Celá skupina účastníků TM, ze zábřežského oddílu Eva Lepková (třetí zprava)

Nábor pro školní rok 2018/2019

od 1.9.2018, Zábřeh

Pořádáme nábor nových členů pro tyto otevírané kroužky pod
ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh.

Základy bojových sportů 1 a 2


pro děti od 7 do 12 let
cena: 900 Kč/školní rok

V kroužku dostanou děti všeobecný základ, na který budou moci navázat v jakémkoli bojovém sportu. Důraz bude kladen především na všeobecný rozvoj, rozvoj kondice, koordinace, cvičení ve dvojicích a skupinách, bojové hry.

Moderní sportovní karate (MSK)


pro děti, mládež a dospělé od 12 let
cena: 1200 Kč/školní rok

V kroužku se budou děti učit karate dle principů Moderního sportovního karate. Budou se moci účastnit seminářů, soutěží, mohou získávat vyšší technické stupně.

Sebeobrana pro dospělé


pro od 18 let
cena: 1200 Kč/školní rok

Kurz je určen pro všechny dospělé bez rozdílu věku, kondice, pohlaví. Je určen všem zájemcům, ženám i mužům, kteří by se rádi naučili bránit se. Nechte-li sami, přiveďte si s sebou kamaráda či kamarádků :-)

ZBS.jpg MSK.jpg SEBEOBRANA.jpg

Pro přihlášení je nutné odevzdat na ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh písemnou přihlášku.

Tréninky začnou první týden v říjnu na ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh

.

zpět nahoru


Adria seminář 2018

29.9.-6.10.2018, Veli Lošinj (Chorvatsko)

Na přelomu září a října se v chorvastkém městečku Veli Lošinj uskutečnil mezinárodní seminář EMESKAI karate pod vedením mistra Prof. Dr. Rudolfa Jakhela, IX. Dan. Zúčastnili se jej karatisté z různých evropských zemí. Seminář byl zaměřen na rozšíření takticko-kondičních dovedností mladých karatistů. Jednou za dva roky je nedílnou součástí tohoto semináře také promoce mistrů a udělování examinátorských licencí. A letošní rok byl tím, kdy se tyto promoce konaly. Letošní seminář byl navíc vyjímečný tím, že mistr Jakhel oslavil 50 let svého působení v EMESKAI a zároveň tak symbolicky předal vedení celého EMESKAI svým nástupcům. Slavnostní promoce se konaly v půlce tréninkového týdne, kdy z české výpravy domů odjelo 14 nových mistrů, 4 nové II. Dany, 4. nové III. Dany a 2 nové IV. Dany. Mezi nimi jako jediná žena v historii českého EMESKAI nyní obdržela III. Dan vedoucí zábřežského oddílu mistryně Alena Bajerová. Z rukou mistra Prof. Dr. Jakhela následně také převzala prodloužení licence X5, která ji opravňuje k udělování zkoušek na 10. - 7. žákovský stupeň.

Ovšem nebylo to to jediné, co si odvezla do České republiky. Na závěr semináře se konal turnaj Adria Cup. Zde obhájila mezi 50 závodníky své prvenství ve formě Kontra Set. Stříbrnou pozici vybojovala ve sportovním boji v kategorii FA.

1810AA_01.jpg
Účastníci Adria semináře 2018.
1810AA_02.jpg 1810AA_03.jpg
Noví mistři z Adria semináře 2018. Česká výprava na Adria semináři 2018.
1810AA_04.jpg 1810AA_05.jpg 1810AA_06.jpg
Alena Bajerová získává III. Dan. Zábřežská výprava - Alena Bajerová, Eva Lepková. Nejstarší čerstvá česká mistryně Stanislava Kubešová s Alenou Bajerovou.
1810AA_07.jpg 1810AA_08.jpg 1810AA_09.jpg
Alena Bajerová poráží soupeřky z ciziny v kategorii FA.

Podrobnější článek z webu
www.EMESKAI.cz:

Na přelomu září a října, přesněji 29. /9 . – 7 . /10. 2018 proběhla v Chorvatsku v městečku Veli Lošinjmezinárodní akce EMESKAI určena výhradně pro karatisty vyšších technických stupňů (pásků). Letos se sjelo 106 účastníků!!! Jedná se o každoroční akci s dlouhou tradicí a jen máloco nasvědčovalo tomu, že právě letošní běh se zapíše navždy do historie EMESKAI.
Většina účastníků se sjížděla již den předem (v sobotu), aby se důkladněji seznámila s lokalitou, využila čas ke koupání v moři apod.
Neděli jsme začali prvým zahřívacím během v dosti úzkých uličkách městečka Veli Lošinj s kamennými zdmi vysokými zhruba 2 ,5m. Kdo zde byl poprvé, velice rychle ztratil orientaci, kde vlastně je. Musel se soustředit nejen na běh, ale také kam na každé z velice podobných křižovatek odbočit. Ztratit se zde je neuvěřitelně snadné. To nutí jednotlivce, držet krok s těmi prvními J. V následujících dnech jsem čekal, kdy se budeme muset úzkou uličkou probojovat, ale žádný soupeř se tam do konce akce neobjevil… tak možná příště :-).
Po zahřívacím běhu začal kondičně-koordinační trénink. Jak již z jeho názvu vyplývá, byl tento trénink určen primárně pro koordinaci a následně také kondici. Tyto ranní tréninky vedl obvykle německý mistr Michael Borg, IV. Dan a vydatně mu pomáhal Issa D . Koité, IV. Dan. Z našich mistrů to pak byli Alena Bajerová, III. Dan a Adam Knajbl, III. Dan. Důraz byl kladen na správnou koordinaci pohybů u složitějších cviků (akcí karate). Cvičilo se v adekvátním kondičním tempu a cviky se střídaly jeden za druhým. Korektury probíhaly převážně vizuálně a akusticky. Zde se již začal ukazovat rozdíl mezi karatisty se znalostmi sportovní teorie, kteří viděli aplikaci teorie v praxi – v konkrétních cvicích. A těmi, pro které to bylo pouze fyzické koordinační cvičení. Přínos to mělo pro obě skupiny účastníků, ti první z toho pochopitelně vytěžili mnohem více. Jsem velmi rád, že u nás v ČR roste zájem o školení sportovní teorie, protože to znamená více karatistů, kteří chápou hlubší podstatu pohybových principů karate. To znamená mnohem větší předpoklad pro rychlejší učení a větší úspěchy. Na závěr jsme si lehoučce zaposilovali a následovala regenerace v chladné vodě jadranského moře.
Po snídani a osobním volnu začínal trénink sebeobrany v 11:00 hodin. Tyto lekce vedl Mitja Jukič Grmom z Kempo arnis. Trénovali jsme akce holýma rukama i s nožem. Mistr Mitja byl mile překvapen, kolik umíme a hlavně jak rychle se učíme díky skvělým pohybovým základům z EMESKAI. Zde mnohým „docvaklo“, jak geniální pohybový základ jim dává EMESKAI… Kdo „přežil“ měl osobní volno až do odpoledního tréninku.
Technicko-taktický trénink začínal každý den v 16:30 hodin a letos byl rozdělen na dvě skupiny. Sportovní skupinu, která se intenzivněji připravovala na sportovní zápasy. A sebeobrannou skupinu, která se intenzivněji připravovala na reálný boj. Sportovní skupinu vedl Michael Borg, IV. Dan a sebeobrannou skupinu opět Mitja Jukič Grmom. Pouze poslední lekci sebeobranné skupiny vedl „náš“ Adam Knajbl, III. Dan, který se zaměřil na přímočaré, efektivní techniky policie a jiných ozbrojených složek.
Na konci každého dne pak následovala večeře a občasné večerní mítinky sportovní teorie, na nichž jsme si vysvětlovali, co přesně děláme a proč. Byly představeny nové informační kanály, kterými můžeme nově také sdílet informace. Byl představen nový Content management systém (CMS) pro celé evropské EMESKAI, nový vzdělávací e -lerningový systém opět pro celé EMESKAI… a další a další novinky. Tato akce byla skutečně novinkami nabitá, takže kdo se účastnil, byl u toho, jak se píše historie EMESKAI.
Ve čtvrtek se pak konala slavnostní Dan promoce mistrovských stupňů. Jednalo se o největší Dan promoci v historii EMESKAI vůbec, na níž promovalo 56 mistrů!!! Na prvý mistrovský stupeň – I . Dan – promovalo 28 úspěšných kandidátů! Tímto se stal Veli Lošinj na krátkou dobu místem s velmi vysokou koncentrací černých pasů na metr čtvereční v Evropě J. Interně je v EMESKAI velkou ctí možnost vykonávat funkci asistenta prof. Dr. Rudolfa Jakhela při slavnostním ceremoniálu Dan promocí. Dr. Jakhel umožnil v celé historii EMESKAI tuto funkci vykonávat pouze několika osobám. O to větší význam to mělo letos, kdy byl touto čestnou funkcí pověřen koordinátor pro českou republiku Miroslav Zezulka, VI. Dan.
Slavnostní ceremoniál Dan promoce je pro zúčastněné jedním z největších zážitků v životě a proto si jej všichni náležitě užívali. Pochopitelně jsme měli i česká želízka v ohni a zde jsou naši úspěšní mistři a mistryně.
Na I . Dan byli úspěšně promováni: Jiří Ruibar, Karel Sláma, František Starý, Monika Zezulková, David Mikeš, Otta Bartůněk, Dr. Kristýna Krejzlová, Stanislava Kubešová, Petr Hromádka, Dalibor Oliva, Jiří Kopic, Dalibor Mrňávek, Dr. Martina Neudertová, Vojtěch Zoubek.
Na II. Dan byli úspěšně promováni: Josef Král, Martin Čipera, Radek Klabeneš a Jan Radil.
Na III. Dan byli úspěšně promováni: Alena Bajerová, Pavel Trunec, Adam Knajbl a Pavel Halama.
Na IV. Dan byli úspěšně promováni: Miloslav Motl a Radovan Andrle.
Také nám v mezinárodní Dan Academy přibyli dva noví examinátoři s licencí X5 – Assistant Instructor. A to Jan Radil, II. Dan a Martin Čipera, II. Dan. Dále byly prodlouženy licence X5 stávajícím examinátorům: Alena Bajerová, III. Dan; Pavel Trunec, III. Dan. Byla také prodloužena licence X4 – Associate Instructor a to Miloslavu Motlovi, IV. Dan.
Na závěr této výjimečné Dan promoce čekalo na zúčastněné skutečné překvapení. Miroslav Zezulka jako jeden z vrcholných členů akademické rady slavnostně vyhlásil jménem Dan Academy EMESKAI udělení X . Danu prof. Dr. Rudolfu Jakhelovi. Opět se píše historie a kdo byl u toho, má hluboké nezapomenutelné zážitky. Tímto aktem se také prof. Dr. R . Jakhel, X . Dan více stahuje z aktivního vedení, aby dokončil svou akademickou práci. Vidět jej budeme moci ještě na speciálních akcích a slavnostních Dan promocích.
Jak sami čtete, tato Adria Action 2018 byla skutečně výjimečná po mnoha stránkách a kdo se jí účastnil, stal se nedílnou součástí historie EMESKAI. A historie se píše každou naší akcí, každým okamžikem…
Poslední částí této akce byl mezinárodní turnaj Adria Cup 2018. Soutěžilo se ve formách (sestavách) a sportovním boji. Boje probíhaly na třech bojištích a bylo to skutečně náročné. Přes všechny překážky se našim karatistům podařila vybojovat cenná umístění:
 • Umístění - Jméno - Kategorie:
 • 1 . místo (zlato) - Alena Bajerová - forma Contra set
 • 1 . místo (zlato) - Hanka Štrumfová - forma Tercia
 • 1 . místo (zlato) - Ivan Brabec - boje mužů MB
 • 2 . místo (stříbro) - Milada Morávková - forma Tercia
 • 2 . místo (stříbro) - Adam Knajbl - forma Contra set
 • 2 . místo (stříbro) - Alena Bajerová - boje žen FA
 • 2 . místo (stříbro) - Dalibor Oliva - boje mužů MA
 • 2 . místo (stříbro) - Martin Goláň - boje mužů MB
 • 3 . místo (bronz) - Václav Doubravský - boje mužů MR
 • 3 . místo (bronz) - Josef Král - boje mužů MA
 • 4 . místo - Kristýna Krejzlová - boje žen FA
 • 4 . místo - Kateřina Kučerová - forma Quarta
 • 4 . místo - David Puchoň - forma Tercia
Moc všem blahopřejeme, neboť umístění vyžadovala skutečně obrovské nasazení. Velmi děkuji úplně všem, protože ikdyž se neumístili na medailových příčkách, vydali ze sebe maximum. Tato akce byla jedna z těch, které se skutečně nezapomínají. Opět se potvrzuje, že nestačí o akci jen číst, je nutno to prožít. Prožitky vám nikdo nemůže předat… jsou jedinečné. A jsem šťastný, že jsem mohl být u toho. Tohle už zůstane v historii navždy…
autor: Miroslav Zezulka, VI. Dan

zpět nahoru


Podzimní škola 2018

20.-21,10. a 27.-28.10.2018, Hanušovice

O dvou říjnových víkendech se v Hanušovicích uskutečnil seminář EMESKAI karate pod vedením mistra Miroslava Zezulky, VI. Dan. Ze zábřežského oddílu se jej zúčastnily vedoucí oddílu Alena Bajerová, III. Dan a Eva Lepková, 5. stupeň. Obě si odvezly cenné úspěchy.

Formy:
 • Alena Bajerová, III. Dan - S6° (EMESKAI Kontra Set) - 1. místo
 • Eva Lepková (5. kyu) - S3° (Forma Tertia Set) 2. místo

Boje:
 • Alena Bajerová, III. Dan - FA - 2. místo

1810PS.jpg 1810PS_01.jpg 1810PS_02.jpg

zpět nahoru


Úvodní škola - podzim 2018

17.-18.11.2018, Praha

O víkendu 17.-18. listopadu se v Praze uskutečnil seminář EMESKAI karate pod vedením mistra Miloslava Motla, IV. Dan určený především pro nováčky. Nicméně i vyšší pásy si zde užili velmi zajímavý program pod vedením mistra Miroslava Zezulky, VI. Dan a mistryně Aleny Bajerové, III. Dan. Program vysokých byl zaměřen především na nácvik taktických situací, pilování technik a celkově na přípravu na nadcházející mistrovství ČR.

Nováčci a nižší pasy zde však mohli získat vyšší technické stupně, což se i některým členům zábřežského oddílu podařilo. Veronika Kupková si odvezla 1. žlutý proužek (3. stupeň v dětském programu), Jiří Žváček a Vojtěch Opravil pak 10. stupně (1. žluté pásy). Ostatní si odvezli cenné zkušenosti a informace.

1811SU.jpg
Naše výprava. Zprava: Ondřej Pavelka, Vojtěch Opravil, Jiří Žváček, Marek Blaha, Daniel Šifra, Lucie Boráková, Veronika Kupková a dole vedoucí Alena Bajerová, III. Dan.
Na fotce chybí pouze Vašek Staigl, který se zrovna někde ztratil. :-)

zpět nahoru


Mistrovství MSKA-CZ 2018

24.11.2018, Praha

V sobotu 24.11.2017 se v Praze, v tělocvičně TJ. Sokol I., konalo Mistrovství České republiky MSKA 2018. Zábřežský oddíl karatistů, trénující pod ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh, si z něj odvezl několik cenných kovů.

Po slavnostním zahájení začala první část soutěže – formy. Soutěž začala od nejvyšších forem – Contra Set, ve kterých závodí mistři a kandidáti na mistry, a pokračovala až k nejnižším formám, ve kterých soutěží žluté pásy. Tuto nejvyšší formu vyhrála Alena Bajerová, vedoucí zábřežského oddílu.

Po soutěži forem následovaly kategorie bojů – sportovním bojem a sparingem. Ve sportovním boji, v nejvyšší ženské kategorii FA, opět zabodovala Alena Bajerová a odvezla i z této kategorie 1. místo. Ve sparingu, který následoval hned po sportovních bojích, zábřežský oddíl také zabodoval. V kategorii mužů pod 16 let (M16) vybojoval Marek Blaha (9. kyu) 1. místo. Všem gratulujeme a přejeme další sportovní úspěchy.

Celkové výsledky:

Formy:
 • Alena Bajerová, III. Dan - S6° (EMESKAI Kontra Set) - 1. místo

Boje:
 • Alena Bajerová, III. Dan - FA - 1. místo
 • Marek Blaha (8. kyu) - M-16 - 1. místo
1811MM_01.jpg
Naše výprava, zleva: Alena Bajerová s poháry za 1. místa, Marek Blaha s diplomem a medailí za 1. místo a Daniel Šifra.
1811MM_02.jpg 1811MM_03.jpg
Marek Blaha na stupních vítězů v kategorii M-16. Alena Bajerová na stupních vítězů v kategorii S6°.

zpět nahoru