ČLÁNKY ZA ROK 2019


Zimní soustředění 2019

19.-20.1. a 26.-27.1.2019, Hanušovice

O dvou posledních lednových víkendech (19.-20.1 . a 26.-27.1 .2019) se v Hanušovicích na Šumpersku uskutečnilo Zimní soustředění EMESKAI, kterého se zúčastnilo takřka sedm desítek karatistů. Bylo to prvé soustředění EMESKAI v tomto roce a přímo navazovalo na loňské tréninky. Tato akce byla zvláštní tím, že byla spojena také s trenérským seminářem. To znamená, že se při výuce a tréninku vysvětlovalo do větší hloubky a souvislostí než obvykle, což bylo přínosné také pro běžné účastníky.

Celou akci měl organizačně pod palcem Jan Radil, II . Dan, vedoucí oddílu MSK Znojmo, člen mezinárodní Dan College a držitel mezinárodní instruktorské licence X5.

Prvý víkend se začalo rozcvičkou dle mezinárodních EMESKAI standardů, kterou vedl Jan Radil, II . Dan. Poté začal jedinečný trenérsko-cvičební program, který byl natolik specifický, že ještě nikdy takto v EMESKAI neproběhl. Účastníci tedy zažili zcela jedinečné okamžiky, kdy na vlastní kůži pocítili zrychlení v technikách karate. Pocítili sílu úderů i kopů svých spolu-trénujících a to i přes ochranné vesty či lapy. Ucítili „hladkost“ a jednoduchou návaznost jednotlivých pohybů do technik karate. Koordinátor pro českou republiku Miroslav Zezulka, VI. Dan začal s principy bičovitého úderu, který se vysvětluje nováčkům na Úvodním soustředění. Je to způsob, jak vyvinout značnou rychlost a následně sílu úderu. Je to metoda, jak mít úder skutečně explozivní/ výbušný, a to nezávisle na tělesné konstituci. Praktický nácvik tohoto principu přešel plynule přes několik přípravných cviků až do techniky karate – jednostranného a diagonálního úderu. Následovaly podobné postupy pro přímé kopy vpřed a další taktické situace jako direktní kontry a kontry ze strany.

Každý tak získal nové informace a metody tréninku pro další oddílový i svůj vlastní trénink. Kdo nepřijel bude holt trénovat stále „po starém“. Žádné vyprávění nenahradí vlastní zkušenost, to už víte a hlavně jste to už sami zažili.

Odpočívalo se u vysvětlování jednotlivých cviků a občas jsme měli i nějakou pauzu. Jinak se trénovalo v docela dynamickém tempu až skoro do konce.

Hodně ukazovali a předcvičovali ti, kteří byli v procesu školení na trenéra. A to ať na trenéra III. třídy (C ) různé funkční úrovně nebo trenérů II. třídy (B ). Informací bylo skutečně hodně a byly podávány průběžně u jednotlivých cviků a jejich fází.

Zde je na místě připomenout motto z našeho kalendáře akcí:

„Nestačí o akcích pouze číst nebo o nich slyšet, je nutno je prožít“.

Přesně tak. Bez vlastního prožitku této akcelerace, bez cítění toho, jak tělo funguje právě v těchto cvicích je čtení o akci pouhou abstraktní teorií, která vás sotva posune někam dál. Proto je osobní účast na našich akcích tak důležitá.

Druhý víkend nám trošku zkomplikovalo počasí, které způsobilo výrazné zpoždění vlaků a ostatní dopravy. Ale rychle jsme se přizpůsobili vzniklé situaci a začali jsme přípravou bojišť a vysvětlováním/ školením všeho co se toho týče. Nejprve se vysvětlilo, jak se staví bojiště, co je k tomu zapotřebí, kde jsou jaké linie, stoly protokolu apod. Následovalo objasnění, jak vše funguje při zápasech, kdy a proč rotují soudci, jakou úlohu mají lidé u protokolu… Další část byla věnována úloze kouče a pak výkonu samotného bojovníka. Na této akci jsme měli opět řadu zkušených mistrů a mistryň.

Po tomto školení a přípravách testovní praxe jsme se začali připravovat na výkon. Později v sobotní odpoledne se rozběhla prvá část turnaje – soutěž forem. Nastupovalo se od nejvyšších kategorií, tedy mistrovských, až po ty nejnižší. Tím skončila sobota. V neděli se pokračovalo boji a začalo se od nejvyšších kategorií, tedy absolutních. Následovaly postupně další kategorie bojů, z nichž každá měla svá specifika a v každé se našlo nespočet zajímavých situací.

Po ukončení turnaje se těm úspěšným rozdaly zasloužené diplomy. Ti, jenž zvládli adekvátně všechny požadavky na vyšší pás – získali jej. Rovněž tak se udělovaly proužky v Dětské škole EMESKAI. Všichni poté odjížděli ze semináře s tím, že věděli o svých největších slabinách i nedostatcích, ale také silných stránkách a možnostech zlepšení. Nyní už je na nich samotných, aby to využili. Toto zimní soustředění se tedy obsahem i způsobem tréninku dost odlišovalo od předchozích akcí tohoto typu, ale rozhodně ku prospěchu účastníků.

Zdroj:
www.emeskai.cz autor: Miroslav Zezulka, VI. Dan

A tady jsou již celkové výsledky účastníků ze Zábřeha:

Formy:
 • Alena Bajerová, III. Dan - S6° (EMESKAI Kontra Set) - 1. místo
 • Václav Staigl (11. kyu) - F1° (Forma Prima) 11. stupňů - 2. místo
 • Jiří Žváček (10. kyu) - F1° (Forma Prima) 10. stupňů - 7. místo

Boje:
 • Alena Bajerová, III. Dan – FA – 2. místo
 • Jiří Žváček (10. kyu) - MO+MY - 3. místo

Nové technické stupně:
 • Václav Staigl - 1. černý přípravkový proužek

1901ZS_01.jpg
Z prava: Jiří Žváček, Alena Bajerová, Václav Staigl
1901ZS_07.jpg 1901ZS_02.jpg 1901ZS_03.jpg
1901ZS_04.jpg 1901ZS_05.jpg 1901ZS_06.jpg

zpět nahoru


Den bojových her 2019

2.3.2019, Zábřeh

Letos v Zábřehu na Moravě proběhl již 5 . ročník speciálního semináře Den bojových her pro naše nejmladší členy ze sportovní přípravky trénující školu moderního sportovního karate EMESKAI. Přesněji v sobotu 2. března 2019. Přijelo 64 účastníků, z toho padesátka dětí.

Akci vedl Miroslav Zezulka, VI. Dan za pomoci Miloslava Motla, IV. Dan. Celou akci měla organizačně na starosti Alena Bajerová, III. Dan. Z hlediska EMESKAI byl obsah letos zaměřen na ověření metodiky přípravných cviků sestavených dle sportovní teorie pro trénink dětí. Cvičení bylo pochopitelně prokládáno hrami i vysvětlováním. Tím, že jsme letos chtěli metodicky dotáhnout tréninkový program pro přípravku, měli jsme dost technických prvků, příště to uděláme zase více hravěji 😊. Hlavním cílem bylo jako v každém ročníku užít si sportovní den se svými dětmi. Přesně tak, rodiče si mohli zacvičit s námi bez jakékoliv přípravy. Cviky byly jednoduché, pro menší děti, takže je zvládl každý. A je velmi potěšující, že rodičů tentokráte s námi cvičilo mnohem více než loni. To nás velice těší, protože tito rodiče udělali něco skvělého nejen pro sebe a pro své děti, ale především pro vztah mezi sebou a dětmi. Vždyť ruku na srdce – kolik rodičů má v dnešní uspěchané době čas si se svými dětmi jen tak užít nějaký čas (bez učení, bez povinností, bez tlaku na výsledek), „zablbnout si s nimi“? A to tohle se na této akci výborně povedlo. Jsme za to moc rádi.

A tak menší děti ze sportovních přípravek EMESKAI mohly vyrazit „za dobrodružstvím“. Ať již při cestování vlakem nebo i auty a hlavně na akci samotné. Děti se seznámily s novými kamarády, zasoutěžily si mezi sebou, vyřádily se u her, získaly nové zkušenosti… a užily si pohodový aktivní den.

Na konci akce děti, které již byly v programu sportovní přípravky, získaly barevné proužky. A všichni pak „sladké“ medaile na krk a to nejen děti, ale také aktivní rodiče a prarodiče.Děkujeme všem, kteří se jakkoli podíleli na organizaci i průběhu celé akce, protože bez nich by to pochopitelně nebylo tak skvělé. Těšíme se zase příští rok.

Zdroj:
www.emeskai.cz autor: Miroslav Zezulka, VI. Dan

1903BH_01.jpg 1903BH_02.jpg 1903BH_03.jpg
1903BH_04.jpg 1903BH_05.jpg 1903BH_06.jpg
1903BH_07.jpg 1903BH_08.jpg

zpět nahoru


Jarní soustředění 2019

23.-24.3. a 30.-31.3.2019, Zábřeh

O dvou dubnových víkendech proběhlo v Zábřeze jarní soustředění Moderního sportovního karate. Zázemí pro akci poskytla místní sokolovna. Pod vedením mistra Miroslava Zezulky, VI. Dan a ostatních místrů, se karatisté učili zdokonalovat se v karate technikách. Své nově nabyté zkušenosti si pak mohli vyzkoušet na turnaji, který byl na zavěr celého soustředění. V něm zábřežští karatisté měli několik skvělých úspěchů.

Tady jsou celkové výsledky:

Formy:
 • Vojtěch Opravil (10. kyu) - F1° (Forma Prima) 10. a 9. stupňů - 6. místo
 • Václav Staigl (11. kyu) - F1° (Forma Prima) 11. stupňů - 2. místo

Nové technické stupně:
 • Václav Staigl - 10. stupeň (1. žlutý pás)

1903JS_01.jpg
Z prava: Vojtěch Opravil, Alena Bajerová, Václav Staigl

zpět nahoru


Úvodní soustředění - jaro 2019

1.-2.6.2019, Zábřeh

O prvním červnovém víkendu proběhlo v Zábřeze soustředění pro všechny nováčky trénující Moderního sportovního karate. Zázemí pro akci poskytla místní sokolovna. Pod vedením mistra Miroslava Zezulky, VI. Dan a ostatních místrů, se noví karatisté učili základům technik, jak útočných, tak obranných, pádům, krytům a dozvěděli si o historii karate. Starší karatisté se zdokonalovali v již vyšších technikách a taktikách. Součástí semináře bylo také školení trenérů licence C a B. Na konci semináře pak noví mladí karatisté, dle toho, jak se jim dařilo zvládnout program, získávali vyšší technické stupně.

Nové technické stupně:
 • Nela Höchsmannová - 11. stupeň (2. bílý pás)

1906US_01.jpg
Z prava: Alena Bajerová, Nela Höchsmannová,

zpět nahoru


Mezinárodní letní soustředění 2019

30.6.-6.7.2019, Letovice

Mezinárodní soustředění moderního sportovního karate Czechia Camp 2019 proběhl ve dnech 29.6. až 6. 7. 2019v Letovicích blízko Brna. Akce začala neformálně v sobotu 29.večer příjezdem účastníků a večerním mítinkem zástupců zúčastněných týmů. Ráno 1. července se již naplno rozběhly troj – fázové tréninky. Prvý jsme absolvovali vždy ráno před snídaní v přírodě, druhý dopoledne a k večeru ten třetí ve sportovní hale.

Letošní akce se zúčastnilo 18 Instruktorů – mistrovských pasů!!!, kteří se po celou dobu věnovali všem zúčastněným. Během tréninků pomáhali cvičícím a po nich při neformálních diskuzích dále vysvětlovali a dávali různé tipy z praxe. Perfektní! Co více si může účastník takovéto akce přát . Celá akce se odvíjela pod taktovkou Miroslava Zezulky, VI. Dan, kterému vydatně sekundovali Miloslav Motl, IV. Dan a Radovan Andrle, IV. Dan.

Po dvou dnech náročnějších tréninků, které byly umocněny tropickými teplotami jsme měli třetí den volnější. Z důvodů vysokých teplot jsme dokonce jeden trénink absolvovali přímo ve vodě na místním koupališti, což účastníci velmi ocenili. Třetí den proběhlo trenérské školení vedené Miroslavem Zezulkou, VI. Dan určené všem zúčastněným. Obsahem bylo objasnění fyziologických energetických zdrojů pro výkon v karate a především pak tvorba vlastních tréninkových plánů. Hned na to následovalo setkání členů mezinárodní Dan Academy – sdružení TOP instruktorů EMESKAI. Na setkání DA se řešily otázky mezinárodní úrovně ohledně spolupráce, plánovaní mezinárodních akcí apod. Také dohled (supervize) nad projekty našich trenérů. Ve večerním bloku pak následoval fyzicky lehčí trénink sebeobrany s využitím tlakových bodů.

Další den proběhla prvá část turnaje, tedy všechny soutěže forem (sestav) a sparingové boje. Po celou dobu akce, včetně obou turnajů, se trénovalo na tatami. To při tak náročných trénincích byla úleva od tradičních parket.

Následovaly opět dva náročné tréninkové dny s 3-fázovými tréninky. Postupně byly probírány náročnější aplikace a s přibývající únavou účastníků se prověřila nejen fyzická kondice, ale také psychická odolnost . Naprostá většina žlutých a oranžových pasů podala takový výkon, že to příjemně překvapilo nejednoho Instruktora. To se pochopitelně odrazilo ve vyšším počtu udělených zkoušek. U vyšších pasů se předpokládalo udržení jejich úrovně i pod takto náročným zatížením.

Poslední den v sobotu proběhla druhá část turnaje, tedy soutěže forem (sestav) vyšších a vysokých pasů a plný sportovní boj. Zde se prověřovala kvalita karatistů po všech stránkách. Nyní museli po týdenním náročném soustředění podat adekvátní výkon, pokud chtěli pomýšlet na získání vyšších technických stupňů. A bylo se na co koukat… Zahraniční účastníci si akci pochvalovali a přislíbili účast i následující rok.

Po skončení turnaje, několik minut před vypsáním posledních diplomů a zkoušek, měl závěrečný komentář k celé akci Miroslav Zezulka, VI. Dan s doplněním ostatních mistrů. Z celkového shrnutí vyplynulo, že jsme se na Czechia Campskutečně viditelně posunuli v dynamice i technice. Mistr Zezulka jmenovitě vypíchl u účastníků jejich největší slabiny, na nichž je potřeba zapracovat prioritně.

Následovalo slavnostní předávání vybojovaných diplomů z turnaje a následně pak udělování vyšších technicko-taktických stupňů. O kvalitativním posunu účastníků akce jednoznačně vypovídalo také udělení historicky nejvyššího počtu úspěšných zkoušek. Začalo se našimi nejmladšími v Dětském programu EMESKAI,jimž byly uděleny vyšší proužky. Pak se postupovalo k vyšším a vyšším pasům.

Po závěrečném ukončení celé akce a pozdravu již následovalo volné odpoledne, většinou ve znamení odjezdu domů. Blahopřejeme všem a moc těšíme na příště.

Zdroj:
www.emeskai.cz autor: Miroslav Zezulka, VI. Dan

Úspěchy našeho oddílu: Formy:
 • Zdeněk Bombera (4. kyu) - S4° (Forma Quarta-Set) - 2. místo
Boje:
 • Zdeněk Bombera (4. kyu) - MB+MG - 1. místo
 • Petr Šuranský (6. kyu) - MB+MG - 3. místo
Nové technické stupně:
 • Zdeněk Bombera - 3. kyu
 • Petr Šuranský - 5. kyu

1907CC_01.jpg
Z prava: Zdeněk Bombera, mistr Tomáš Braun, Petr Šuranský
1907CC_02.jpg 1907CC_03.jpg 1907CC_04.jpg
1907CC_05.jpg 1907CC_06.jpg

zpět nahoru


Nábor pro školní rok 2019/2020

od 5.9.2019, Zábřeh

Pořádáme nábor nových členů pro tyto otevírané kroužky pod
ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh.

Základy bojových sportů 1.


pro děti od 7 do 8 let
cena: 900 Kč/školní rok
kdy: úterý 15:30 - 17:00
vedoucí: Alena Bajerová

Základy bojových sportů 2.


pro děti od 9 do 10 let
cena: 900 Kč/školní rok
kdy: čtvrtek 15:30 - 17:00
vedoucí: Alena Bajerová

Základy bojových sportů 3.


pro děti od 10 let - začátečníci
cena: 900 Kč/školní rok
kdy: úterý 15:30 - 17:00
vedoucí: Milan Gebr

Základy bojových sportů 4.


pro děti od 10 let - pokročilí
cena: 900 Kč/školní rok
kdy: pondělí 15:30 - 17:00
vedoucí: Milan Gebr

V kroužku dostanou děti všeobecný základ, na který budou moci navázat v jakémkoli bojovém sportu. Důraz bude kladen především na všeobecný rozvoj, rozvoj kondice, koordinace, cvičení ve dvojicích a skupinách, bojové hry.
ZBS.jpg

Moderní sportovní karate (MSK)


pro děti od 12 let, mládež a dospělé
cena: 1300 Kč/školní rok
kdy: úterý a čtvrtek 17:00 - 19:00
vedoucí: Alena Bajerová

V kroužku se budou děti učit karate dle principů Moderního sportovního karate. Budou se moci účastnit seminářů, soutěží, mohou získávat vyšší technické stupně.

Sebeobrana


pro dospělé od 18 let
cena: 850 Kč/školní rok
vedoucí: Alena Bajerová

Kurz je určen pro všechny dospělé bez rozdílu věku, kondice, pohlaví. Je určen všem zájemcům, ženám i mužům, kteří by se rádi naučili bránit se. Nechte-li sami, přiveďte si s sebou kamaráda či kamarádků :-)

Kondiční cvičení


pro mládež od 15 let a dospělé
cena: 700 Kč/školní rok
vedoucí: Alena Bajerová

Kurz je určen pro mládež od 15 let dospělé bez rozdílu věku, kondice, pohlaví. Je určen všem zájemcům, ženám i mužům, kteří by rádi nabrali kondičku, svaly, či si jen pořádně dali do těla.

1909MSK-pl.jpg 1909SEB-pl.jpg 1909KCV-pl.jpg

Pro přihlášení je nutné odevzdat na ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh písemnou přihlášku.

Tréninky začnou první týden v říjnu na ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh.

zpět nahoru


Podzimní soustředění 2019

12.-13.10. a 19.-20.10.2019, Hanušovice

O dvou říjnových víkendech proběhlo v Hanušovicích podzimní soustředění karatistů systému EMESKAI. Ze zábřežského oddílu se jej zúčastnili vedoucí, mistryně Alena Bajerová a Zdeněk Bombera . Na turnaji ale ani jeden z nich nebyl a tak tentokrát do Zábřehu neputovala žádná medajle :-) .

zpět nahoru


Úvodní soustředění 2019 - podzim

23.-24.10.2019, Praha

O říjnovým víkendu se v Praze konalo úvodní soustředění, které bylo určeno především pro nováčky v systému EMESKAI. Pod vedením mistrů Miloslava Motla, IV. Dan, Pavla Trunce, III. Dan a Martina Čipery, II. Dan probíhaly výukové programy jak pro nováčky, tak i pro starší účastníky. Kromě toho zde proběhlo také trenérské školení pro trenéry licence C a B.

Zábřežský oddíl se však může pochlubit 100% úspěšností v získání vyšších technických stupňů. Nové technické stupně zde totiž získali nejen nováčci, ale tak starší členové. A jak jsme dopadli?

Úspěchy našeho oddílu - nové technické stupně:
 • Nikol Nádečníčková a Denisa Körnerová - 10. kyu
 • Václav Staigl - 10. kyu
 • Marek Blaha - 7. kyu

Fotky z předávání pásů:

1910SU_01.jpg 1910SU_02.jpg 1910SU_03.jpg 1910SU_04.jpg
Denisa Körnerová Nikol Nádeníčková Václav Staigl Marek Blaha
1910SU_05.jpg
Společné foto: Václav Staigl, Denisa Körnerová, Alena Bajerová, Nikol Nádeníčková, Marek Blaha

zpět nahoru


Mistrovství MSKA-CZ 2019

30.11.2019, Praha

V sobotu 30.11.2019 se v Praze, v tělocvičně TJ. Sokol I., konalo Mistrovství České republiky MSKA 2019. Zábřežský oddíl karatistů, trénující pod ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh, si z něj odvezl několik cenných kovů.

Po slavnostním zahájení začala první část soutěže – formy. Soutěž začala od nejvyšších forem – Contra Set, ve kterých závodí mistři a kandidáti na mistry, a pokračovala až k nejnižším formám, ve kterých soutěží žluté pásy. Tuto nejvyšší formu vyhrála Alena Bajerová, vedoucí zábřežského oddílu. Ve formách se umístil také Zdeněk Bombera, který se umístil na 4. místě ve formě Quarta Set.

Po soutěži forem následovaly kategorie bojů – sportovním bojem a sparingem. Ve sportovním boji, v nejvyšší ženské kategorii FA, opět zabodovala Alena Bajerová a odvezla i z této kategorie 1. místo. Dalším bodujícím byl Zdeněk Bombera v kategorii MA, který vybojoval 4. místo, a Petr Šuranský, který vybojoval 3. místo v kategorii MG. Ve sparingu, který následoval hned po sportovních bojích, zábřežský oddíl také zabodoval. Marek Blaha vyhrál kategorii MO. V kategorii FO+FY se čerstvá žlutý pás Nikol Nádeníčková umístila na stříbrném místě. Všem gratulujeme a přejeme další sportovní úspěchy.

Celkové výsledky:

Formy:
 • Alena Bajerová, III. Dan - S6° (EMESKAI Kontra Set) - 1. místo
 • Zdeněk Bombera, (3. kyu) – S4° (EMESKAI Quarta Set) – 1. místo

Boje:
 • Alena Bajerová, III. Dan - FA - 1. místo
 • Zdeněk Bombera, (3. kyu) – MA – 4. místo
 • Petr Šuranský (5. kyu) – MG – 3. místo
 • Marek Blaha (7. kyu) – M0 - 1. místo
 • Nikol Nádeníčková (10. kyu) – FO+FY - 2. místo

Fotky:
1911MM_pl.jpg 1911MM_01.jpg
Společné foto: mistr Miroslav Zezulka, VI. Dan, Zdeněk Bombera, Petr Šuranský, mistryně Alena Bajerová, III. Dan,
Marek Blaha, Nikol Nádeníčková, Václav Staigl, Daniel Šifra

zpět nahoru


Župní přebor 2019

14.12.2019, Vysoké Mýto

Předvánoční čas kluci od nás ze zábřežského oddílu karate strávili na župním přeboru ve Vysokém Mýtě. A neodjeli s prázdnou.

Konal se v sobotu 14.12.2019 ve vysokomýtské sokolovně. Turnaj byl určen pro sokolské oddíly Moderního Sportovního karate. Jako hosté byli pozvaní členové ostatních oddílů MSK-CZ.

Jako tradičně se na tomto turnaji soutěžilo ve formách (1. forma Dětské Přípravky, forma Prima Kids K1o (12.-11. kyu), forma Prima F1o (10.-11. kyu), Secunda Set S2o, Tertia Set S3o, Quarta Set S4o, Quinta Set S5o a Contra Set C6o), minisparingu , sparingu a sportovním boji vše dle pravidel MSKA.

Turnaj byl primárně určen pro začínající závodníky od 12. kyu a děti z MSK přípravek, kteří ještě nemohu startovat na turnajích pořádaných MSKA-CZ a dále i pro žluté a oranžové pasy. Vyšší kategorie sportovního boje byli pouze exhibiční, aby naši mladí karatisté a jejich rodiče viděli kam směřují.

A naše úspěchy?

Formy:
 • Vašek Staigl (9. kyu) - 3. místo forma F1°
Boje:
 • Vašek Staigl (9. kyu) - 3. místo boje M-13
 • Petr Šuranský (5. kyu) - 2. místo boje MBG

Fotky:
1912ZP_03.jpg 1912ZP_01.jpg 1912ZP_02.jpg
Společné foto po turnaji: Petr Šuranský, Daniel Šifra, Václav Staigl Společné foto před turnajem: Václav Staigl, Daniel Šifra, Petr Šuranský Vaškovy diplomy

zpět nahoru