ČLÁNKY ZA ROK 2020


Zimní soustředění 2020

18.-29.1. a 25.-26.1.2020, Zábřeh

O dvou posledních lednových víkendech (18.-29.1. a 25.-26.1.2020) se v Zábřehu na Šumpersku uskutečnilo Zimní soustředění EMESKAI, kterého se zúčastnilo takřka sedm desítek karatistů. Bylo to prvé soustředění EMESKAI v tomto roce a přímo navazovalo na loňské tréninky. Tato akce byla zvláštní tím, že byla spojena také s trenérským seminářem. To znamená, že se při výuce a tréninku vysvětlovalo do větší hloubky a souvislostí než obvykle, což bylo přínosné také pro běžné účastníky.

Celou akci měl organizačně pod palcem Adam Knajbl, III . Dan, člen mezinárodní Dan College a držitel mezinárodní instruktorské licence X5.

Prvý víkend se probíhal trenérsko-cvičební program. Cvičilo se ve dvou tělocvičnách. Kromě toho probíhal také trenérský seminář pro ty, kteří se školi na trenérskou licenci C a B.

Druhý víkend probíhal tak, že v sobotu se ještě cvičili programy na jednotlivé pásy. V něděli pak probíhal testovní turnaj ve formách a bojích.

A tady jsou již celkové výsledky účastníků ze Zábřeha:

Formy:
  • Alena Bajerová, III. Dan - S6° (EMESKAI Contra Set) - 1. místo

Boje:
  • Alena Bajerová, III. Dan – FA – 3. místo
  • Václav Staigl (9. kyu) - M16 - 4. místo

2001ZS_01.jpg
Z leva: Alena Bajerová, Nikol Nádeníčková (na semináři naše fotografka), Václav Staigl

zpět nahoru


Den bojových her 2020

7.3.2020, Zábřeh

V sobotu 7. března 2020 v Zábřehu na Moravě proběhl již 6. ročník speciálního semináře Den bojových her pro naše nejmladší členy ze sportovní přípravky trénující školu moderního sportovního karate EMESKAI. Přijelo 42 dětí plus jejich doprovod.

Letos nás bylo poněkud méně, protože nám do toho zasáhly jarní prázdniny a chřipky…

Každopádně si všichni zúčastnění užili suprový cvičební den a spoustu her. Děti i rodiče to velmi bavilo a odváželi si skvělé zážitky. Jen málokdo tušil, že za všemi těmi hrami byly v postupné návaznosti schovány koordinační cviky, cviky na postřeh a rychlost, nenápadné testování ohebnosti a svalových dysbalancí a spousta dalších trenérských fíglů, které děti formou hry posouvaly dále v jejich vývoji. Možná to intuitivně vycítila i řada rodičů, která se spontánně přidávala k cvičícím. Tyhle prožitky jsou jedinečné a nikdo jim je nemůže vzít ani dát. To se zkrátka musí zažít.

Hlavním cílem bylo užít si sportovní den s dětmi, posunout je v jejich vývoji a to vše zábavnou formou. To se beze zbytku vydařilo a těšíme se na další ročník. Děkujeme všem za skvělou atmosféru.

zdroj:
EMESKAI

2003BH_01.jpg
Společné foto všech účastníků
2003BH_02.jpg 2003BH_03.jpg 2003BH_04.jpg
2003BH_05.jpg 2003BH_06.jpg 2003BH_07.jpg

zpět nahoru


Speciální mítink 2020

6.-7.6.2020, Vysoké Mýto

O první červnovém víkendu, 6. – 7. června 2020, se uskutečnil celorepublikový Speciální Mítink Moderního sportovního karate (MSK). Tradičně toto trenérské soustředění karatistů zorganizoval oddíl z Vysokého Mýta.

Červnový mítink byl pojat jako „odměna“ pro aktivní členy MSK z celé republiky, kteří se během nucené Covid pausy museli připravovat individuálně. Proto se na mítinku trénovaly cviky, které nejsou standardně v MSK cvičebních programech – boje se zbraněmi (tyč, nůž) sebeobrana, přízemní akrobacie, cykloblok, …

Přípravu, organizaci a vedení celého tréninkového mítinku zajišťoval vedoucí vysokomýtského oddílu, Martin Čipera, II. Dan. Vedení jednotlivých cvičebních bloků semináře si rozdělili mistři Adam Knajbl, Martin Čipera, František Starý, Radovan Andrle a Štěpán Příhoda. Červnový mítink byl pojat jako „odměna“ pro aktivní členy MSK z celé republiky, kteří se během nucené Covid pausy museli připravovat individuálně. Proto se na mítinku trénovaly cviky, které nejsou standardně v MSK cvičebních programech.

Speciální mítink začal po nástupu rozehřívacím a rozcvičovacím blokem pod vedením mistra Martina. Do tohoto bloku mistr Martin zařadil MSK rozcvičku formou přízemní akrobacie a pádů.

Následovala první část cyklistického bloku, kde nás čekala výzva v podobě lesních cest, stoupání a klesání. Po příjezdu na hřiště v Noříně jsme zde pokračovali blokem koordinačních cviků, který vedl mistr František. Následovala druhá část cyklobloku jehož cílem byla opět vysokomýtská sokolovna.

Následoval blok nácviku forem, ve kterém jsme se rozdělili do skupin dle barvy pasu. V každé skupině byl minimálně jeden mistr, který všechny formy detailně vysvětlil a ukázal dle skript Formy Set a Contra Set. Nejprve jsme několikrát zacvičili každou formu a pak jsme ve skupinách procvičili totéž reálně s útočníky.

Pokračovali jsme Trenérským blokem pod vedením mistra Martina, zaměřený na objasnění jednotlivých trenérských stupňů a jejich úlohu v rámci asociace. Pro naše adepty na korektory, žluté a oranžové pasy, to bylo velice zajímavé, inspirující téma.

Posledním sobotním blokem byl kondiční běh. Necelou hodinku jsme strávili kondičním výběhem do přírody v okolí Vysokého Mýta. Jelikož se již den uchýlil ke svému konci byl náš přespolní výběh zakončen po 20. hodině. Poté byl již čas večeře. Pro účastníky Speciálního Mítinku bylo v areálu sokolovny připraveno společné grilování pro stmelení kolektivu.

Nedělní ranní atletický trénink jsme byli nuceni kvůli dešti uspořádat v sokolovně. Po krátkém rozběhání jsme si zopakovali vybrané prvky z běžecké abecedy a agility jako součást atletického bloku pod vedením mistra Adama.

Pokračovali jsme bloky cvičení se zbraněmi. Nejprve jsme si zopakovali základní prvky boje s tyčí (1m) pod vedením mistra Adama. A následně jsme byli zasvěceni a procvičili jsme prvky bloku s nožem pod vedením mistra Štěpána a asistencí mistra Davida. Pokračovali jsme blokem sebeobrany pod vedením mistra Radovana s asistencí Michala Čermáka.

A to jsme před sebou měli ještě poslední nedělní blok – posilovací cvičení formou procházky v ZOO. Tentokrát jsme cvičili s tyčí pod vedením mistra Adama. Všichni jsme byli příjemně vyčerpáni, ale byli jsme ze semináře opravdu nadšení. Tak si ho určitě příští rok opět zopakujeme…

zdroj:
Oddíl MSK Sokol Vysoké Mýto

2006SM_01.jpg
Společné foto všech účastníků
2006SM_04.jpg
Společné foto účastníků ze Zábřeha - zleva: Václav Staigl, Nikol Nádeníčková
2006SM_02.jpg 2006SM_03.jpg

zpět nahoru


Letní soustředění 2020 - Czechia Camp

4.-11.7.2020, Polička

Na soustředění moderního sportovního karate Letní škola – Czechia Camp 2020, jenž proběhlo v Poličce (okres Svitavy) ve dnech 4. až 11. 7. 2020, jsme přijeli v sobotu později odpoledne. Naším útočištěm byla místní základní škola, ve které někteří z nás měli zpočátku menší problém s orientací, ale nic není nemožné, a tak už jsme brzy dokázali trefit poslepu od haly k pokojům a zpět do sprch.

Letošní akce se zúčastnil rekordní počet 20 Instruktorů – mistrovských pasů!!!, kteří se po celou dobu věnovali všem zúčastněným. Během tréninků pomáhali cvičícím a po nich při neformálních diskusích dále vysvětlovali a dávali různé tipy z praxe. Perfektní! Co více si může účastník takovéto akce přát 😊. Celá akce se odvíjela pod taktovkou Miroslava Zezulky, VI. Dan, kterému vydatně sekundovali ostatní mistři a mistryně.

První trénink byl hned v sobotu a začínal v 16:30. Byli jsme na něm seznámení s režimem následujících dní – v kolik budou tréninky, jak dlouhé budou pauzy a kdy bude jídlo. Náš první trénink obsáhnul celé učení procesu kombinace jedna, kdy jsme začínali na úrovni přípravky a dopracovali se tam, kde už to máme mít zautomatizované.

Další den nám začal někdy v 6:00, kdy jsme vstávali, abychom se připravili na trénink, který měl začít v 6:30 a končit v 8:00. Nejsem si jistá, jestli to tak měli všichni, ale náš pokoj pravidelně po ranním tréninku a snídani zalehl a spal do 10:00, kdy jsme se museli obléci do kimona a vyrazit na 10:20 na prezenčku a trénink, který končil před obědem.

Po obědě jsme už byli probraní a když bylo hezky vyrazili jsme na zmrzlinu, koupaliště nebo prostě jen tak ven. Pokud nebylo dvakrát hezky, tak jsme se potkávali na pokojích, kde jsme si povídali a trávili volný čas. Někteří si samozřejmě vymezili čas i na poobědový šlofík.

Poslední trénink dne byl opět od 16:30 do 18:30 a poslední půl hodinku z něj jsme věnovali sebeobraně, která mě osobně velmi bavila a určitě se těším na další bloky, které jí budou vyhrazené. Je to oddechové a hodně zaměřené na vnímání lidského těla a naši koordinaci a sílu, kterou vkládáme do chvatů, protože bychom mohli vcelku jednoduše ublížit, či způsobit více bolesti, než by bylo milé.

Takto nějak jsme měli nastavený režim s tím, že ve středu byl turnaj oranžových a nižších pasů a po něm byla opékačka špekáčků. Na místo “činu” jsme se dostali někdy po dvou hodinách chůze, které jsme protkali hrami v týmu. Zpátky jsme už jeli ale busem.

Další narušení režimu tréninků bylo až v sobotu, kdy byl turnaj zelených a vyšších pasů a taky se jelo domů. V mezičase ještě proběhly dvě trenérská školení.

Můj osobní dojem z celého semináře byl ten, že tréninky byly dobře zpracované a zahrnovaly vše potřebné od techniky přes švih po rytmiku a starty. Někdy sice rána byly kruté a náročné, protože člověk ještě z předchozího večerního tréninku byl vcelku rozlámaný a celý bolavý. Mimo to, jak se tělo zahřálo, tak už se to dalo zvládat – tedy až na zvedání kolen a přímé kopy.

Po skončení turnaje následovalo předávání vybojovaných diplomů z turnaje a následně pak udělování vyšších technicko-taktických stupňů. Po závěrečném ukončení celé akce a pozdravu již následovalo volné odpoledne, většinou ve znamení odjezdu domů.

Blahopřejeme všem a moc těšíme na příště.

autor: Saša Střapcová (oddíl Krmelín) -
EMESKAI

A tady jsou již celkové výsledky účastníků ze Zábřeha:

Boje:
  • Nikol Nádeníčková (10. kyu) - FOY - 4. místo

2007CC_01.jpg
Společné foto účastníků ze Zábřeha - zleva: Nikol Nádeníčková, Alena Bajerová, Václav Staigl (vepředu malá Sofinka)
2007CC_02.jpg
Václav Staigl přebírá od Mistra Zezulky 1. oranžový pás (8. stupeň)
2007CC_03.jpg 2007CC_04.jpg
2007CC_05.jpg 2007CC_06.jpg

zpět nahoru


Tréninkový mítink 2020

22.-23.8.2020, Vysoké Mýto

O víkendu 22. srpna – 23. srpna 2020 se uskutečnil ve vysokomýtské sokolovně celorepublikový Tréninkový Mítink moderního sportovního karate (EMESKAI). Toto soustředění karatistů zorganizoval oddíl z Kujebiny.

Přípravu, organizaci a vedení celého tréninkového mítinku zajišťoval zástupce předsedy vysokomýtského oddílu, mistr František Starý – I. Dan. Asistovali mu mistři Radovan Andrle – IV. Dan, Miloslav Motl – IV. Dan, Martin Čipera – II. Dan a kandidátka na mistrovský pás Kateřina Kučerová – 1. kyu.

Srpnový mítink byl pojat jako efektivní příprava pro sportovní boj pro aktivní členy EMESKAI z celé republiky, a proto se na něm trénovaly cviky, které nejsou standardně v cvičebních programech.

Tréninkový mítink začal po nástupu rozehřívacím blokem. V tomto bloku jsme si po prvotním rozehřátí věnovali EMESKAI rozcvičce.

Další blok si vzali na starost mistr František Starý a kandidátka Kateřina Kučerová. Řekli jsme si a prakticky ukázali, jak se máme rozcvičit a zahřát těsně před nastoupením do boje. Pokračovali jsme 30-ti sekundovými sparingy, s 30-ti sekundovými pauzami, ve kterých jsme vystřídali partnery. Následující částí tohoto bloku byly poslední fáze boje, resp. náhlá smrt – kdo zaboduje jako první, vyhrává. Zde jsme také prostřídali všechny možné partnery bez rozdílu věku, pohlaví i technického stupně.

V poslední části tohoto bloku jsme navázali na 30-ti sekundové sparingy se zaměřením na souzení a gestikulaci soudců. Všichni jsme si zabojovali a všichni jsme si vyzkoušeli i souzení v závodním tempu.

V následujícím bloku jsme cvičili se zbraněmi – s tyčí pod vedením mistra Martina. Poslední sobotní blok byl zaměřen na sebeobranu a revitalizaci organizmu po zátěži, který vedl mistr Miloslav.

Druhý den ráno jsme všichni začali důkladným školením soudců a jejich gestikulace na bojišti. Následně jsme se rozcvičili a vrhli jsme se na 30-ti sekundové sparingy. Další částí byly sparingy s důrazem na souzení a to jak z hlediska správnosti verdiktů, tak i z hlediska gestikulace soudců.

Dalším blokem bylo trenérské školení, které vedl mistr Martin. Obsahem bylo objasnění trenérských stupňů, jejich úlohy a funkce. Součástí trenérského školení bylo objasnění a praktická ukázka nového intranetu s ohledem na školení trenérů na licenci C a na licenci B (II. třídy).

Předposlední částí semináře byl odrovnávací blok s maximální fyzickou zátěží. Následoval poslední cvičební blok sebeobrany vedený mistrem Miloslavem zakončený revitalizačními technikami pro odstranění napětí a bolesti organismu po zápasové zátěži.

Na konci Tréninkového Mítinku jsme byli všichni příjemně vyčerpáni, mítink jsme si řádně užili. Určitě si ho příští rok opět zopakujeme…

Všem přeživším karatistům gratulujeme a přejeme jim další skvělé zážitky.

zdroj:
Oddíl MSK Sokol Vysoké Mýto

2006SM_01.jpg
Společné foto všech účastníků (ze Zábřeha se zúčastnila pouze Nikol Nádeničková)
2008TM_02.jpg 2008TM_03.jpg
2008TM_04.jpg 2008TM_05.jpg

zpět nahoru