zpět

ČLÁNKY ZA ROK 2004


Jarní škola 2004

(20. – 21. 3. Brno, 27. – 28. 3., 3. – 4. 4. Šumperk)

Jarní škola se konala na dvou místech. První víkend byl v Brně na základní škole na Novoměstské v Řečkovicích. Další dva víkendy se konaly na 3. ZŠ v Šumperku. Jako vždy zde vládla skvělá atmosféra a všichni se moc těšili, že se něco nového naučí.

Náš oddíl zde měl celkem čtyři zástupce:

Rostislav Buříval (3. kyu)
Alena Bajerová (5. kyu)
Pavel Janouch (10. kyu)
Miroslav Machala (10. kyu)

První víkend se cvičil program bílých a žlutých pasů (12. – 10. stupeň). Kdo neuměl naučil se a kdo uměl, tak se zdokonalil. Nižší pasy měly svůj standartní program pod vedením mistra Pavla Stránského (I. Dan). Vyšší pasy (od 6. kyu výše) cvičily stejný program ovšem trochu jinak. Převládalo cvičení ve dvojcích a také nácvik různých přehozů a jiných užitečných věcí pro praktický život. To vše pod vedením mistra Pavla Sokola z odílu Chotěboř.

Další víkend se pořádal turnaj. Skládal se jako tradičně ze dvou částí: formy a sportovního boje (popř. sparingu u nižších pasů). Oproti minulému víkendu už zde nechyběl ani mistr Miroslav Zezulka (III. Dan). Kromě něj zde byli i mistři Pavel Sokol (I. Dan) a Václav Diviš (I. Dan). V sobotu se začínalo formou Set, kterou cvičily všechny hnědé pasy. Pak už se pokračovalo od formy quinty až po primu. Všechny vysoké pasy si samozřejmě kromě cvičení své formy vyzkoušely i souzení nižších forem. Ještě ten den se stihly i některé boje. Začalo se boji žen absolutních, pak pokračovaly boje mužů hnědých a modrých. V neděli se pokračovalo boji mužů zelených a pak sparingem žlutých a oranžových. Kromě těchto tradičních bojů byla vyhlášena ještě jedna kategorie mužů absolutních, kam se přihlásilo pět bojovníků. Po skončení turnaje se vyhlašovaly výsledky. Náš oddíl měl také úspěchy jak ve formách tak i v bojích:

Forma Quarta 3. místo Rostislav Buříval (3. kyu)
Forma Tertia 2. místo Alena Bajerová (5. kyu)
Forma Prima 7. místo Pavel Janouch (10. kyu)

Boje ženy absolutní 4. místo Alena Bajerová (5. kyu)
Boje muži modří 4.místo Rostislav Buříval (3. kyu)

Poslední víkend, který se konal také v Šumperku se cvičil program 8 a 7. Samozřejmě někteří měli ještě drobná zranění ještě z turnaje, ale i tak se všem dobře cvičilo. Vládla zde pohodová atmosféra a samozřejmě se všichni se snažili co nejlépe cvičit, aby udělali dobrý dojem na mistra Miroslava Zezulku :-), který už nechyběl ani na minulém víkendu. Kromě něj zde byl také mistr Petr Marhold (I. Dan), který povzbuzoval hlavně vyšší pasy k lepším výkonům. Na konci semináře se samozřejmě rozdávaly vyšší stupně těm, co na něj už měli. I náš oddíl slavil uspěchy. Na 1. modrý pás (tedy 4. kyu) odpáskovala Alena Bajerová (jen ta razance ji ještě chybí :-)), a na 2. žlutý pás (tedy 9. kyu) odpáskovali Pavel Janouch a Miroslav Machala.

JEN TAK DÁL :-) !!!!

zpět nahoru


Úvodní škola - jaro 2004

Chotěboř 22. – 23. 5. 2004

O víkendu ve dnech 22. a 23. května 2004 se v Chotěboři uskutečnil seminář pro všechny nováčky, který je opravňuje k účasti na všech dalších seminářích a turnajích. Účastníků byl celkem velký počet. Celý seminář vedl již tradičně Mistr Miroslav Zezulka (III. Dan). Jako asistenti zde byli mistři Petr Marhold, Radek Nederland, Pavel Sokol, Pavel Stránský a samozřejmě všechny hnědé pásy. Cvičilo se oba dny a také se hodně vysvětlovalo.

V sobotu odpoledne měli rodiče cvičenců možnost vidět, jak jejich ratolesti cvičí na seminářích a pro tuto příležitost se i mírně přizpůsobil program. Jinak vše probíhalo standartním způsobem. Kromě samotného cvičení měli všichni volno. Většinou ho strávili oddíly společně a šli někam na večeři a poté se třeba hrálo na kytaru.

V neděli dostali nováčci anketu, jejíž hodnocení se konalo v průběhu cvičení.

Na konci semináře se rozdávali všem nováčkům diplomy za úšpěšně složené zkoušky na 11. (2. bílý pás) a 10. (1. žlutý pás) kyu. Mezi nimi nechyběli ani naši nováčci, kteři také úspěšně složili zkoušky. Byli to: Martin Rýznar, který dostal 11. kyu, a jeho bratr Jiří Rýznar, který dostal 10. kyu. Kromě nich tu byli také další členové zábřežského oddílu Alena Bajerová (4. kyu), Rostislav Buříval (3. kyu) a Pavel Janouch (9.kyu).

Všem úspěšným gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů :-).


A nyní několik fotografií:

Jiří Rýznar Uvodni_skola_1_2004 Martin Rýznar

zpět nahoru


Letní škola 2004

(4. - 11. 7. 2004 Letovice)

Letní škola je mezinárodní seminář, kam přijíždějí i karatisté z jiných zemí. Koná se každoročně ve sportovní hale v Letovicích. Jako každý rok i letos zde byl hostem a zároveň učitelem zakladetel MSKA Prof., Dr. Rudolf Jakhel, držitel VIII. Danu. Celá Letní škola se tedy konala pod jeho vedením. Samozřejmě aby Mistr nemusel všechno ukazovat sám, měl zde mnoho pomocníků v podobě mladších mistrů (Petr Marhold, Pavel Stránský, Miroslav Bouška, Václav Diviš a Žiga Jakhel) a hnědých pasů. Vše by se ale neobešlo bez výrazné podpory také přítomného mistra Miroslava Zezulky III. Dan, koordinatora pro Českou republiku.

Naše výprava:

Rostislav Buříval (3. kyu)
Alena Bajerová (4. kyu)
Pavel Janouch (9. kyu)

Denně byly tři tréninky. Ranní trénink se konal od 6:30 na parkovišti, kam se muselo doběhnout. Následovala rozcvička a samostatný nácvik forem. Na závěr tréninku se ještě běželo kolem blízkého rybníka nebo, pokud bylo mokro, po silnici kolem domů. A pak na snídani. Dopolední trénink začínal v 10:30 a trval 2,5 hodiny. Zde už jsme cvičili v kimonech. Probíhal zde už tradiční program. A odpolední trénink začínal v 16:30 do 18:30. Mimo tuto dobu bylo spoustu volného času, který každý využil po svém. Někdo četl, chodil na procházky a ti, co měli ještě málo pohybu, hráli fotbal nebo volejbal či chodili na bazén.

Kromě samotného trénování měli vysoké pasy (zelené a vyšší) možnost diskuse s Mistrem Jakhelem. Na této diskuzi se probírala různá témata (např. Proč jsi začal s karate a proč právě toto karate? Jaký je tvůj cíl v MSKA? Jaký by měl být mistr?……). I mimo toto setkání byl celý týden plný užitečných informací.

Samozřejmě nesměl chybět ani Veselý večer, který se konal ve čtvrtek večer. Byl nezapomenutelný. Alespoň jedna soutěž za všechny: Misák Letní škola 2004, kdy se mělo deset vybraných „misáků“ obléct do chráničů a udělat přehlídku. Někteří to vzali opravdu vážně (bez spodního prádla).

No a na konci Letní školy nesměl chybět ani turnaj, kde si všichny vyzkoušeli aplikaci teorie v praxi. Naštěstí ani nebylo moc zraněných, což je dobře. Turnaj už začal v pátek formami Primou a Sekundou. Pokračovalo se potom v sobotu vysokými formami a potom sportovními boji a sparingy.

A naše úspěchy:

Formy:

Forma Quarta Rostislav Buříval (3. kyu) 10. místo
Forma Quarta Alena Bajerová (4. kyu) 11. místo

Boje:
MB (3. kyu) Rostislav Buříval (3. kyu) 4. místo
M-16 Pavel Janouch (9. kyu) 3. místo

Samozřejmě nechybělo ani páskování. Při této příležitosti získal Rostislav Buříval 2. kyu (první hnědý pás) a Pavel Janouch odpáskoval na 8. kyu (první oranžový pás).

zpět nahoru


Seminář Adrie 2004 – ostrov Mali Lošinj (Chorvatsko)

26. 9. – 2. 10. 2004

Nejdříve něco na úvod o ostrovu:

Ostrov je pokládán za nejkrásnější z celého Jadranu. Je to z Prahy přes Istrijský poloostrov, trajektem na ostrov Cres a odtud přes most na Lošinj přes 1000 km. Ostrov má teplé mikroklima, takže zde jsou mrazem neporušené obrovské palmy, včetně vysokých stromů kokosových palem a cykasů. Takže všech svých poruch, začínajících u horních cest dýchacích, astma, bronchitidy a končící leností a nechutí se zaručeně zbavíte. Klima a flora odpovídá daleko jižnějšímu Dubrovníku. K dispozici je více než 30 km volného mořského břehu ke koupání na otevřeném moři. Jde většinou o skalnaté břehy z bílého vápence s velkými deskami na opalování. Pro děti jsou určeny zátoky u hotelů s hrubým pískem, klouzačkami a sprchami. Jedinečným jevem je stoletý prales "Čikat", který zasahuje až k moři, takže lze zůstat při koupání ve stínu. Nic podobného nenajdete na žádném středomořském ostrově. Jím prochází více než 8 km dlouhá promenáda, ze které lze kdekoli sejít a zchladit se v moři či si prostě vybrat místo ke koupání. Podél ní je několik původních italských secesních vil, krásné kavárny, restaurace a sportovní zařízení.

Můžete tu dobře surfovat - v zátoce u hotelu Helios je půjčovna a škola surfu. Rovněž lze podnikat jízdy na kolech po celém ostrově. Jsou zde tenisové kurty dobré kvality, minigolf, hřiště na volejbal, půjčovna motorových lodí.

Okolo jižního cípu ostrova je řada malých ostrůvků (Unije, Susak aj.), kam se jezdí na výlety. Do městečka Mali Lošinj dojdete od hotelů pěšky nebo dojedete hotelovým busem. Na nábřeží uvidíte krásné lodě a jachty, odpočinete si v kavárnách, hospůdkách, najdete tu samoobsluhy, ovocný a zeleninový trh, zlatnictví, prodejny suvenýrů. V městečku je nemocnice, jejíchž služeb jsme v roce 1996 byli nuceni využít (rozbitá hlava) a byli jsme spokojeni.

Naše výprava:

Rostislav Buříval (2. kyu) Alena Bajerová (4. kyu)

Letošní Adrie začala dobře. Přijeli jsme do Brna, kde jsme měli nastoupit do autobusu, ale tam jsme se dozvěděli, že autobus má poruchu. Takže místo v plánovaný odjezd ve 23 hodin, jsme odjeli o čtyři hodiny později. Za tuto dobu jsme měli možnost dokonale se seznámit s brněnským podnádražním prostorem a lidmi. Nakonec jsme se přece jen dočkali vytouženého odjezdu. Během cesty jsme spali, alespoň dokud byla tma. Skoro celou cestu jsme jeli po dálnici, z níž byl krásný výhled na okolí. V Rakousku byly dokonce vidět zasněžené Alpy. Cesta do Chorvatska trvala asi 12 hodin. Trajektem jsme potom přepluli na náš ostrov Mali Lošinj. Asi další 2 hodiny potom trvala cesta do hotelu.

Ubytováni jsme byli v hotelu Alhambra v zátoce Čikat. Bylo tam nádherně. A jídlo bylo taky velmi dobré. I když Pavel Trunec si pořád na něco stěžoval a my ostatní jsme z toho měli srandu (nic ve zlým :-))

Celý seminář nás učil mistr Prof., Dr. Rudolf Jakhel VIII. Dan za pomoci ostatních mistrů.

Trénovat se začalo v neděli ráno, kdy byl v 6:30 nástup před hotelem a pak ranní běh na hřiště. Tam se potom cvičily různé modifikace nám známých kombinací (např. 1, 2, 3, 4 pozpátku, kombinace ve výskoku atd.). Dopolední trénink byl odpočinkový. Cvičilo se na terase hotelu Helios. Mistr nás učil nejdříve různé páky na zápěstí a prsty, další dny pak na lokty a sebeobranu se zbraněmi (nožem a holí). Užila se tady velká legrace (sem tam někomu něco křuplo, jiný se zase praštil holí do hlavy, no sranda :-)). Večerní trénink byl ve znamení kontrů. Cvičilo se opět na hřišti. Tomuto tréninku předcházel zase večerní běh, který byl ale kratší než ranní. Cvičilo se hodně ve dvojcích. Zkoušely se zde různé kontry, hlavně 1 a 2 (ostatní by ani nešly, jelikož se cvičilo v botách).

Trénovalo se až do středy. Ve středu odpoledne jsme pak měli všichni volno a večerní trénink odpadl. Každý toho využil jinak. Hodně z nás Čechů se chtělo projet na lodí okolo ostrova, ale bohužel (nebo spíš naštěstí) jsme nestihly poslední termín plavby. Po delším uvažování jsme si nakonec pronajali menší loď společně s několika Němci. A neprohloupili jsme. Plavba byla výborná a bylo i nějaké občerstvení (hlavně v tekuté vinné podobě). Dopluli jsme i do naší zátoky a chvilku jsme pozorovali zbytek děcek od nás. Byla to prostě bomba.

Ve čtvrtek jsme den začínali jako obvykle nástupem, ale tentokrát jsme neběželi na hřiště, ale na opačnou stranu, do starého kamenolomu. Stojí u něj hotel Aurora, kde byli karatisti ubytování předchozí roky. Bylo to tam úplně jiné než v naší zátoce. Byl odtud překrásný výhled na otevřené moře a voda se podle toho taky chovala. Moc klidná nebyla. Nejdříve jsme si nasbírali nějaké ploché kameny a potom nám mistři vysvětlili, jak se vlastně takový kámen přeráží. Jako třešničku na dortu nám mistr Jakhel předvedl názorně, jak přerážet kameny. Vypadalo to snadně, ovšem realita aspoň pro začátečníky byla trochu jiná. Zkoušeli jsme to nejdříve se slabšími kameny a i přesto spousta z nás skončila s modráky na rukou. Ale přišli jsme na to!!! Hlavně tedy díky mistrům, kteří nám to potom ještě jednou každému zvlášť vysvětlili. To pak byla radost :-))). Na závěr tréninku jsme se potom učili katu z tradičního karate. Sloužila hlavně ke správnému dýchání. Po tréninku nás tam ještě pár zůstalo, abychom se mohli ještě vyfotit.

Odpoledne už žádný trénink nebyl, protože se konala promoce mistrů. Od nás dostali I. Dan: Ivana Nevludová, Radovan Andrlé a Zdeněk Kyndl. Pavel Stránský dostal II. Dan a náš koordinátor mistr Miroslav Zezulka dostal už IV. Dan. Promoce byla skvělá. Nejdříve vždy ten jeden přišel k mistu Jakhelovi a oba uchopili černý pás. Pak si dotyčný odvázal stávájící pás a mistr mu uvázal nový a předal certifikát. Po skončení promoce jsme naše mistry postupně naházeli do vody (byly tam medůzy). Večer se pak slavilo. Někteří až skoro do rána.

V pátek ráno už začal turnaj. No, ne tak brzy. Začalo se až po snídani a to formami. Nejdříve byla forma set, pak quarta, tertia a nakonec quinta. Trvalo to celý den, protože nás tam bylo hodně (a navíc následky slavení udělaly taky své). Po skončení této části turnaje pak bylo volno. Večer jsme měli my Češi seminář s mistrem Jakhelem o ideální technice. Bylo to velice zajímavé, ale (tohle neříkám ráda) radši bychom spali, protože jsme byli velmi unavení a ráno měli začít boje.

No, jak už jsem řekla, v sobotu ráno začala druhá část turnaje a to sportovní boje. Měli začít absolutní kategorie černých a hnědých, ale u žen se to nějak zkomplikovalo a začínaly ženy modré. Turnaj jednotlivců skončil celkem brzy a tak se udělal ještě turnaj týmů (4 muži + 1 žena). Bylo to velmi zábavné, protože někteří tam dělali různé akrobatické kousky. Když skončil turnaj, mistr vyhlásil výtěze jednotlivých kategorií. Zkoušky nevyhlašoval, protože my Češi jsme spěchali, aby nám neujel trajekt. Ihned po skončení jsme sprintovali do hotelu, abychom se ještě umyli a sbalili poslední věci a nanosili je do autobusu. Když jsme už potom byli všichni naskládání v autobuse, přišel mistr Jakhel a rozdal nám zkoušky. Pak už jsme jenom ujížděli vstříc domovu.

Naše úspěchy:

Forma Quinta 6. místo Rostislav Buříval (2. kyu)
Forma Quarta 11. místo Alena Bajerová (4. kyu)

Odpáskovali:

Alena Bajerová dostala 3. kyu (2. modrý pás).

Děkujeme za reprezentaci a přejeme hodně dalších úspěchů :-)) !!!!

Celá naše výprava prof. Dr. Jakhel

zpět nahoru


Podzimní škola 2004

Brno (16.- 17., 23.- 24.10.) a Šumperk (30.- 31.10. 2004)

Podzimní škola se konala prvé dva víkendy v Brně v tělocvičně základní školy na Novoměstské ulici a poslední třetí víkend se konal na 3. ZŠ v Šumperku.

První víkend se cvičily programy A a 10. Pro zelené (6. kyu) a vyšší pasy se měl konat trenérský mítink, ale bohužel pro nepřítomnost mistra Miroslava Zezulky IV. Dan, který měl tento mítink vést, se nekonal. Náš oddíl o tomto víkendu reprezentovala jediná zástupkyně Alena Bajerová (3. kyu).

Druhý víkend, kdy se konal turnaj, byla naše účast hojnější. Tento víkend už přijel i vedoucí našeho oddílu Rostislav Buříval (2. kyu). Také zde byl přítomen i mistr Miroslav Zezulka (IV. Dan), který na celý turnaj dohlížel.

Třetí víkend se konal v Šumperku. Tento seminář vedl mistr Pavel Stránský II. Dan. Cvičily se programy 8 a 7 a starší dělali nácvik sebeobrany a přehozy.

Součástí bylo i předávání pasů. Bohužel na tomto semináři se žádný neudělil.

Naše úspěchy na turnaji:

Rostislav Buříval (2. kyu) Forma Set 9. místo
Forma Quinta 11. místo
Alena Bajerová (3. kyu) Forma Quarta 8. místo


zpět nahoru


Úvodní škola - podzim 2004

Choceň 27. – 28. 11. 2004

O víkendu 27. listopadu se v Chocni konal úvodní seminář pro všechny nováčky. Celý tento seminář učil, vysvětloval a předcvičoval mistr Miroslav Zezulka (IV. Dan) s pomocí mistrů Romana Zatloukala (I. Dan) a Zdeňka Kyndla (I. Dan) a všech přítomných hnědých pasů. Nováčci měli jedinečnou příležitost naučit se všechny potřebné kombinace a postoje přímo od mistrů a dozvědět se spoustu nových a užitečných informaci.

Cvičil se program 12. a 11., tzn. kombinace 1, 2, 3, 4, kryty, kotouly dopředu a dozadu a formu Primu.

Pro zelené a vyšší, tzn. 6. kyu a výše, se v sobotu večer konal trénink s nunčakama. Bylo hodně boulí na hlavě, ale všichni zúčastnění se aspoň trochu naučili, jak se s něma zachází.

Večer se pak šli všechny oddíly na večeři. Někteří starší si potom tu večeři protáhli (ale to sem nepatří :-)).

Naše účast byla velmi hojná. Na seminář jeli:

Rostislav Buříval (2. kyu)
Alena Bajerová (3. kyu)
Jiří Krutta (6. kyu)

Z nováčků:

Andrea Haislarová
David Holouš
Lenka Holoušová
Patricie Hofmanová
Kateřina Joklíková
Veronika Vaňková

Všichni naši nováčci obdrželi první žlutý pás, tzn. 10. kyu.

Všem gratulujeme a věříme, že budou se stejným úspěchem pokračovat dál. :-)


Naše holky Úvodní škola podzim 2004

zpět nahoru


Moravia Cup 2004

Brno (4. – 5. 12. 2004)

O víkendu 4. a 5. prosince se konal v Brně poslední turnaj v tomto roce – Moravia Cup. Zúčastnilo se ho hodně závodníků. Turnaj byl určen pro držitelé 9. kyu a vyššího. Z našeho oddílu tam byli celkem tři zástupci:

Rostislav Buříval (2. kyu)
Alena Bajerová (3. kyu)
Jiří Krutta (6. kyu)

Moravia Cup je vlastně jediný interní turnaj, kde se udělují od 6. kyu a výše poháry. Letošní poháry byly opravdu moc pěkné.

Celý turnaj vedl koordinátor pro ČR mistr Miroslav Zezulka (IV. Dan) spolu s dalšími mistry: mistr Pavel Stránský (II. Dan), mistr Petr Marhold (I. Dan), mistr Radovan Andrle (I. Dan), mistr Pavel Sokol (I. Dan), mistr Radek Nedbal (I. Dan).

Soutěžilo se v mnoha kategoriích. Jako tradičně to byly formy (prima – quinta) a dále sparing pro žluté a oranžové pasy a sportovní boj pro zelené a vyšší pasy. Formy a část sportovních bojů se odbojovaly už v sobotu a zbytek sportovních bojů a sparing se dokončil v neděli.

Žádná vážná zranění boje nedoprovázela až na jednu výjimku. V boji absolutních žen si Markéta Dvořáková ze Šumperského oddílu zlomila nártní kůstky. Doufáme, že se brzy uzdraví.

Naše úspěchy:

Formy:

Forma Quinta Rostislav Buříval (2. kyu) 12. místo
Forma Quarta Alena Bajerová (3. kyu) 5. místo
Forma Tertia Jiří Krutta (6. kyu) 1. místo

Boje:

MG Jiří Krutta (6. kyu) 3. místo

Příští rok to vyhrajem :-D


A tady je Jirka Krutta s trofejí za 3. místo v bojích (1. zprava)

Jirka 1.místo


zpět nahoru

© 2009-2014 • Alena Bajerová• Všechna práva vyhrazena