ČLÁNKY ZA ROK 2010

Zimní škola 2010

23. – 24. 1. a 30. – 31. 1. 2010 Praha

A je tu nový rok a s ním opět nové semináře MSKA karate. Letošní vůbec první seminář se konal v našem hlavním městě, Praze. Mohli se jej zúčastnit všichni, bez rozdílů pásů. Především však byl určen žlutým, oranžovým a zeleným pásům, kteří se zde naučili něco nového nebo si zopakovali a zdokonalili již to, co uměli.

Celý seminář vedl a své zkušenosti předával mistr Miroslav Zezulka, IV. Dan ve spolupráci s ostatními mistry. První víkend se mladí karatisté učili technické a taktické vychytávky, použitelné jednak v boji, ale i v reálném životě na ulici. Vyšší pasy se pak zaměřovali na rozvoj rychlosti v technikách karate. Druhý víkend si je už mohli vyzkoušet naostro na turnaji.

Turnaj se, jako již tradičně, skládal ze dvou částí. V sobotu proběhla soutěž ve formách, kde se všem zábřežským karatistům dařilo. Formu Set vyhrála mistryně Alena Bajerová, I. Dan. Ve formě Tertii se Ladislav Daříček (5. kyu) umístil na 7. místě a formu Primu s přehledem vyhrál Roman Hýbl (9. kyu).

V neděli pak následovaly kategorie bojů. Ladislav Daříček, i přes vážné bojové zranění, vyhrál svoji kategorii MG a Roman Hýbl vybojoval 3. místo v kategorii M-16.

Na samotný závěr celého semináře se rozdávali vyšší technické stupně. Za svůj kvalitní výkon na semináři obdržel Roman Hýbl první oranžový pás a stal se tak nositelem 8. kyu.

Napsala: Alena Bajerová (2.2.2010)

zpět nahoru

Jarní škola 2010

6. – 7. 3. a 13. – 14. 3. 2010 Zábřeh

JS2010 Zábřeh změnil barvy - i tak by se dal nazvat úspěch zábřežských karatistů, kteří se teď o víkendu se zúčastnili celorepublikového semináře Moderního sportovního karate v Zábřehu. „Všichni účastníci z oddílu na něm získali vyšší technický stupeň a tím i jinou barvu pásu“, osvětlil situaci Ladislav Daříček (5. kyu), který sám se stal držitelem vyššího stupně.

„Vyvrcholením tohoto semináře byl turnaj. Hned v jeho první části, soutěži ve formách, jsme získali pro náš oddíl první cenná umístění“, řekla zábřežská vedoucí, mistryně Alena Bajerova (I. Dan), která zvítězila nad ostatními mistry ve formě kontra Set. První pozici ve formě Primě si z turnaje odnesl také Dominik Benk (10. kyu), když svým výkonem předčil téměř 50 dalších karatistů v dané kategorii. Druhé místo ve formě Tertii vybojoval Ladislav Daříček a pro oddíl získal cenné body do celorepublikového hodnocení. Těsně za bodovanými místy skončil Adam Stolarik (10. kyu), když ve formě Primě skončil na 5. místě. Ve stejné formě se Tomáš Janhuba umístil na 7. místě v kategorii 10. kyu a Michal Průša na 10. místě v kategorii 9. kyu.

„Podobně se nám dařilo i v druhé části turnaje, v bojích. Nejlépe se umístili Ladislav Daříček, který vybojoval 2. místo v kategorii MG a Michal Průša (9. kyu), který nedal šanci svým soupeřům v kategorii MY a skončil taktéž na 2. místě“, komentovala úspěch oddílu Alena Bajerová. Sama byla pro soupeřky ve své kategorii FA těžkým protivníkem a skončila nakonec na 4. místě. Stejně dopadl i Dominik Benk, který skončil ve svém vůbec prvním turnaji na taktéž na 4. místě v kategorii M-13.

„Celkově jsme v lize oddílů skončili na 5. místě v celé České republice“, pro doplnění uvedl Ladislav Daříček.

„Celý seminář vedl mistr Miroslav Zezulka (IV. Dan), hlavní zkušení komisař a koordinátor pro Českou republiku. Při výuce, která probíhala před turnajem, byli účastníci semináře rozdělení do skupin podle technické vyspělosti. Jednotlivé tréninkové bloky byly zaměřeny na uplnatňování výbušné síly v jednotlivých kombinacích a jejich variacích“, doplnil Michal Průša.

A jaké vyšší technické stupně jsme na semináři obdrželi?

29. - 30.5. 2010 Chotěboř

O víkendu 29. a 30.5. 2010 se v Chotěboři uskutečnila jarní Úvodní škola Moderního sportovního karate (MSK) určená především pro nové členy. Pod vedením mistra Miroslava Zezulky, IV. Dan, se nováčci dozvěděli mnoho informací o vzniku MSKA a karate obecně, o tom, jak se správně má trénovat a naučili se základní techniky. Úvodní škola se koná jednou za půl roku a účast na tomto semináři pak opravňuje všechny nové členy k účasti na dalších seminářích.

Ze zábřežského oddílu se vypravila 4členná skupina pod vedením mistryně Aleny Bajerové (I. Dan).

Seminář byl tradičně zakončen oceňováním sportovců, kteří splnili podmínky pro náležitý technický stupeň, a jelikož je určena převážně pro nováčky, byly zde rozdány druhé bílé a žluté pásy. Naši všichni noví členové - David Hobler, Michal Hobler a Radek Přibyla si vedli na svém prvním semináři dobře a získali 10. stupeň.

A tady jsou již naši noví členové i se svými diplomy za úspěšně vykonanou zkoušku na vyšší technický stupeň:

US2010_1 Z leva:
Radek Přibyla, David Hobler, Michal Hobler

zpět nahoru

Letní škola 2010

3. - 10.7. 2010 Letovice

Již dlouhou dobu jsem se těšila, že se setkám se svými kamarády v Letovicích, zatrénuju si s nimi, a vůbec, že si seminář pořádně spolu užijeme. V sobotu večer pak vše začalo. Sešli jsme se v hale, kde se všichni dozvěděli základní informace o letní škole, o tom, jak se chovat vůči sobě navzájem, abychom celý týden přežili, jak běhat, a hlavně o tom, jak se chovat v přítomnosti mistra Prof. Dr. Rudolfa Jakhela, IX. Dan. V neděli ráno v 6:30 začal venku první trénink. Brzké ranní vstávání, rozcvička, formy však daly některým docela zabrat. Ti pak koukali na elán, s nímž učil na tomto tréninku sám mistr Prof. Dr. Rudolf Jakhel, IX. Dan. S pomocí dalších mistrů a mistrovských kandidátů osvětlil účastníkům první základy karate. Pak následoval ranní osvěžující běh mezi domy, zdatnější mohli běhat do sousední vesnice. Ovšem tuto trasu běhala jen hrstka odvážných, kteří si na tuto delší trasu troufli. Po vynikající snídaní pak byl dostatek času na odpočinek, který mnozí vyplnili spánkem, jiní četbou či procházkou po okolí. Pak následovaly dva dvouhodinové tréninky v hale, mezi nimiž byl opět dostatek času pro regeneraci sil a svalů. Takto probíhaly téměř všechny dny, kromě středy a soboty, kdy probíhal turnaj. Kromě samotného cvičení, se všichni dozvěděli spoustu důležitých detailů, které všem pomohou k lepšímu zvládnutí technik a jejich lepšímu využití v boji. Mistr také opravoval spoustu chyb a nutno podotknout, že spoustu základních chyb měli i vysoké pasy, podle nichž se učí nižší pasy.

Ve středu pak byla první část turnaje. Zdě proběhly všechny kategorie forem a sparingové kategorie. David a Michal Hobler z našeho oddílu ukázaly, že přestože cvičí teprve krátce, mají před ostatními technicky hodně navrch, o čemž svědčí i jejich výsledky na turnaji. Ve formách se David Hobler dostal až do finále formy Primy, kde obsadil celkové 5. místo. Michal na se na témže místě umístil ve formě Primě mezi 10. kyu. Sparingové zápasy MY David vyhrál. Michal v kategorii M-13 vybojoval bronzovou pozici. V sobotu pak soutěžili již vysoké pásy. Začínalo se mistrovskou kategorií formou Kontra-Set, kterou s přehledem, i přes zdravotní problémy, vyhrála mistryně Alena Bajerová, I. Dan, ze zábřežského oddílu. Pak následovaly již kategorii sportovního boje, kterých se letos bohužel nikdo ze zábřežského oddílu nezúčastnil.

Na závěr celého semináře předával mistr Prof. Dr. Rudolf Jakhel vyšší technické stupně. Nebylo jich mnoho, ale ti co je dostali, si je opravdu zasloužili. Jednimi z nich byli i David a Michal Hoblerovi, kteří obdrželi oba 9. kyu. Seminář byl super a je škoda, že už skončil. Už teď se těším na příští rok.

Alča Bajerová

zpět nahoru

Tréninkový mýtink 2010

21. - 22.8. 2010 Vysoké Mýto

TM2010 Pod vedením mistru Pavla Trunce, Aleny Bajerové a Štěpána Příhody se ve Vysokém Mýtě uskutečnil tréninkový mítink. Byl zaměřen na využití prvků atletiky v tréninku karate. Celé dva dny byly nabité pestrou nabídkou jednotlivých cvičebních bloků.

TM2010 Hned na úvod mýtinku si účastníci vyzkoušeli svou obratnost a kondici při úpolových hrách a akrobacii. Následovaly dva tréninkové bloky věnované zbraním pod vedením Adama Knajbla a mistra Štěpána Příhody. V prvním z těchto bloků se účastníci učili základní práci s jednometrovou tyčí „henbo“, jak různé průpravné cviky, tak cviky obranné ve dvojicích. Druhý blok byl věnován práci s nunshaku a obraně proti napadení nožem. Pro zlepšení a zrychlení jednotlivých technik karate je možné využít i různá sportovní náčiní. Jednimi z nich jsou medicimbal a švihadlo. Na práci s nimi byl zaměřen poslední blok prvního dne. Pod vedením mistryně Aleny Bajerové si účastníci vyzkoušeli základní přeskoky přes švihadlo, které je výborným doplňkem v tréninku vytrvalosti. Dále si pak vyzkoušeli různé hody medicimbalem, při kterých se rozvijí především síla horní části těla včetně rukou.

TM2010 Druhý den byl ve znamení atletiky. Účastníci hned od rána začali s atletickým tréninkem na místním stadióně. Po lehkém rozklusání a rozcvičení se dozvěděli základní informace o tom, jak běhat. Na vlastní kůži si vyzkoušeli základní cviky běžecké abecedy a také základní metody běžeckého tréninku s využitím pro karate. Jednalo se o sprinty na krátkou vzdálenost a rozložené úseky se střídáním intenzity. Pod vedením Petra Fňukala se odehrál poslední blok, který byl věnován bojové praxi, především kontru 1 a 2. Jeho cílem bylo, aby se lidé v bojích přestali bát využívat tyto kontry a naučili se je použít vždy ve správný čas.

Seminář byl opravdu pestrý svým programem a setkal se s velmi pozitivním ohlasem od všech účastníků.