zpět

ČLÁNKY ZA ROK 2011


Zimní škola 2011

22. – 23. 1. a 29. – 30. 1. 2011 Praha

A je tu nový rok a s ním opět nové semináře MSKA karate. Letošní vůbec první seminář se konal v našem hlavním městě, Praze. Mohli se jej zúčastnit všichni, bez rozdílů pásů. Především však byl určen žlutým, oranžovým a zeleným pásům, kteří se zde naučili něco nového nebo si zopakovali a zdokonalili již to, co uměli.

Celý seminář vedl a své zkušenosti předával mistr Miroslav Zezulka, IV. Dan ve spolupráci s ostatními mistry. První víkend se mladí karatisté učili technické a taktické vychytávky, použitelné jednak v boji, ale i v reálném životě na ulici. Vyšší pasy se pak zaměřovali na rozvoj rychlosti v technikách karate, především pak v sériích jednotlivých kombinací. Druhý víkend si je už mohli vyzkoušet naostro na turnaji.

Turnaj se, jako již tradičně, skládal ze dvou částí. V sobotu proběhla soutěž ve formách, kde se všem zábřežským karatistům dařilo. Formu Kontra Set vyhrála mistryně Alena Bajerová, I. Dan.

V neděli pak následovaly kategorie bojů. Mistryně Alena Bajerová vybojovala v kategorii FA 4. místo.

Napsala: Alena Bajerová (1.2.2011)

zpět nahoru


Jarní škola 2011

12. - 13. 3. a 19. - 20. 3. 2011 Hanušovice

JS2011 Zábřeh změnil barvy - i tak by se dal nazvat úspěch zábřežských karatistů, kteří se teď o víkendu se zúčastnili celorepublikového semináře Moderního sportovního karate v Hanušovicích. „Všichni účastníci z oddílu na něm získali vyšší technický stupeň a tím i jinou barvu pásu“, osvětlil situaci Ladislav Daříček (5. kyu), který sám se stal držitelem vyššího stupně.

„Vyvrcholením tohoto semináře byl turnaj. Hned v jeho první části, soutěži ve formách, jsme získali pro náš oddíl první cenná umístění“, řekla zábřežská vedoucí, mistryně Alena Bajerová (I. Dan), která zvítězila nad ostatními mistry ve formě kontra Set. Třetí pozici ve formě Sekundě si z turnaje odnesl Michal Průša (8. kyu).

„Podobně se nám dařilo i v druhé části turnaje, v bojích. Nejlépe se umístil Adam Stolarik (9. kyu), který vybojoval 3. místo v kategorii Muži pod 16 let. Celkově jsme v lize oddílů skončili na 7. místě v celé České republice“, pro doplnění uvedl Alena Bajerová.

„Celý seminář vedl mistr Miroslav Zezulka (IV. Dan), hlavní zkušení komisař a koordinátor pro Českou republiku. Při výuce, která probíhala před turnajem, byli účastníci semináře rozdělení do skupin podle technické vyspělosti. Jednotlivé tréninkové bloky byly zaměřeny na uplnatňování výbušné síly v jednotlivých kombinacích a jejich variacích“, doplnil Michal Průša.

A jaké vyšší technické stupně jsme na semináři obdrželi?
Michal Průša - 7. kyu
David Hobler, Michal Hobler, Adam Stolarik - 8. kyu
Dominik Benk a Filip Papoušek - 9. kyu

zpět nahoru


Úvodní škola - jaro 2011

28. - 29.5. 2011 Hanušovice

O víkendu 28. a 29.5. 2010 se v Hanušovicích uskutečnila jarní Úvodní škola Moderního sportovního karate (MSK) určená především pro nové členy. Pod vedením mistra Miroslava Zezulky, IV. Dan, se nováčci dozvěděli mnoho informací o vzniku MSKA a karate obecně, o tom, jak se správně má trénovat a naučili se základní techniky. Úvodní škola se koná jednou za půl roku a účast na tomto semináři pak opravňuje všechny nové členy k účasti na dalších seminářích.

Ze zábřežského oddílu se vypravila 3členná skupina pod vedením mistryně Aleny Bajerové (I. Dan).

Seminář byl tradičně zakončen oceňováním sportovců, kteří splnili podmínky pro náležitý technický stupeň, a jelikož je určena převážně pro nováčky, byly zde rozdány druhé bílé a žluté pásy. Naši všichni noví členové - David Helekal a Lukáš Benkei si vedli na svém prvním semináři dobře a získali 11. stupeň (druhý bílý pás).

zpět nahoru


Letní škola 2011

3.-9.7. 2011 Letovice

JS2011 V týdnu od 3. do 9. července se v městě Letovice konal již tradiční letní mezinárodní cvičebně-výukový seminář karate. Kromě účastníků z České republiky sem zavítali také karatiské z Italie, Německa, Litvy, Slovinska a Velké Británie, aby se pod vedením mistra prof. Dr. Rudolfa Jakhela, IX. Dan, zdokonalili v technikách karate a trenéři v jejich výuce. Seminář byl průřezem celého základního programu. To nejcennější, co účastníci získali na semináři, byly informace o tom, co a jak trénovat, jak trénink modifikovat, aby co nejlépe splnil svůj účel, a hlavně si to účastníci mohli vyzkoušet hned v praxi.

Trénink byl rozdělen do tří tréninkových jednotek. Ranní, která probíhala venku, byla zaměřena na nácvik forem a méně náročných technik. Součástí tohoto tréninku byl také běh, který mnohdy účastníkům činil největší problémy. Další dva tréninky probíhaly již v prostorách haly, kde se trénovaly již techniky náročnější a hlavně cviky ve dvojicích.

JS2011 Součástí semináře byl také turnaj, kde se soutěžilo ve formách a v bojích. V soutěži forem jsme získali několik umístění. Formu Primu 11. Kyu vyhrál David Helekal. Celkově se v této formě, kde soutěžili také 10. a 9. Kyu umístil na 24. místě. Nejtěžší formu, formu Kontra Set, která se skládá z pěti základních forem, vyhrála Alena Bajerová, I. Dan. I v bojích se našemu oddílu dařilo. V nejvyšší ženské kategorii, ženy absolutní (FA), obsadila Alena Bajerová bronzovou pozici.

Na závěr celého semináře byly těm účastníkům, kteří úspěšně složili zkoušku, předány z rukou mistra prof. Dr. Rudolfa Jakhela, IX. Dan a koordinátora pro ČR mistra Miroslava Zezulky, V. Dan certifikáty. David Helekal z našeho oddílu si ze semináře odvezl první žlutý pás (10. kyu).

zpět nahoru


Tréninkový mítink 2011

20. – 21.8.2011 Lanškroun

TM2011 Poprvé v historii MSKA se sjeli do Lanškrouna karatisté Moderního sportovního karate z celé České republiky, aby se zúčastnili semináře mistra Miroslava Zezulky, V. Dan.“Program semináře byl opravdu nabitý. Hned v sobotu ráno se začalo s cviky, které využívají především běžci, ale také jiní atleti, při svém tréninku, tzv. běžeckou abecedu. Byla však rozšířena o řadu cviků, které jsou důležité pro trénink samotného karate,“ řekla Alena Bajerová, vedoucí zábřežského oddílu. Následoval krátký teoretický blok, kdy se účastníci semináře školili, jak sestavovat série kombinací různých úderů a kopů tak, aby byly praktické v boji a plynule na sebe navazující. Zbylá část sobotního tréninku byla věnována nácviku právě takových sérií.

TM2011Nedělní tréninkové jednotky byly ve znamení zbraní. Aby se však se zbraněmi dalo dobře cvičit, bylo nutné účastníky semináře nejprve pořádně zahřát a rozhýbat. Proto si v úvodní části účastníci osvěžili nejdříve některé cviky z běžecké abecedy, na něž následovaly různé koordinační cviky a techniky karate s využitím plyometrie. Pak následoval blok zaměřený na zbraně – tyč, krátká tyč a nunchaku, ve kterém se účastníci učili základní koordinační cviky s těmito zbraněmi, ale také jejich využití v sebeobraně při napadení neznámým útočníkem. Ačkoliv práce se zbraněmi byla mnohdy nebezpečná, nikdo se nezranil, a všichni tak odjížděli ze semináře nabití informacemi o tom, jak trénovat, aby byly ještě lepší, než jsou teď.

zpět nahoru


Podzimní škola 2011

15. - 16.10. a 22. - 23.10. 2011 Hanušovice

Stejně jako jsou čtyři roční období v roce, probíhají také ročně čtyři hlavní semináře MSKA karate. Ten poslední v roce se konal v barevném podzimním podhůří Jeseníků, v Hanušovicích. Semináři propůjčila svou tělocvičnu místní základní škola, kde se po dva víkendy mladí karatisté a karatistky učili základům karate. Jelikož účastníků semináře bylo hodně, byli rozděleni do skupin podle technické vyspělosti, kde se jim věnovali zkušení mistři a kandidáti na mistry. Na průběh celého semináře svým bystrým okem dohlížel mistr Pavel Sokol, III. Dan s dalšími přítomnými mistry. Účástníci semináře tak měli jedinečnou příležitost se naučit něco nového od těch nejpovolanějších.

První víkend se nesl ve víru učení se novým dovednostem i jejich prohlubování. Na druhém víkendu pak mohli účastníci vyzkoušet svoje nabité dovednosti v praxi při testovním turnaji. Jako první se na každém semináři soutěží ve formách. Ani na tomto semináři tomu nebylo jinak. Byli zde opravdu dobří karatisté, přesto se našemu oddílu podařilo dovézt do Zábřeha přední místo z této soutěže. Ve formě kontra Set (pozn. forma Set - všechny formy cvičené za sebou v zrcadlovém provedení) se mistryni Aleně Bajerové, I. Dan, podařilo vybojovat 1. místo. Filipu Papouškovi se pak podařilo vybojovat 12. místo ve formě Primě mezi 9. stupni.

zpět nahoru


Úvodní škola 2011

12. - 13.11. 2011 Praha

O víkendu 12. a 13.11. 2011 se v Praze uskutečnila jarní Úvodní škola Moderního sportovního karate (MSK) určená především pro nové členy. Pod vedením mistra Miroslava Zezulky, V. Dan, se nováčci dozvěděli mnoho informací o vzniku MSKA a karate obecně, o tom, jak se správně má trénovat a naučili se základní techniky. Úvodní škola se koná jednou za půl roku a účast na tomto semináři pak opravňuje všechny nové členy k účasti na dalších seminářích.

Ze zábřežského oddílu se vypravila 5členná skupina pod vedením mistryně Aleny Bajerové (I. Dan).

Seminář byl tradičně zakončen oceňováním sportovců, kteří splnili podmínky pro náležitý technický stupeň, a jelikož je určena převážně pro nováčky, byly zde rozdány druhé bílé a žluté pásy. Naši všichni noví členové - Jan Vepřek, Michal Albrecht, Kristýna Baierová, Patrik Benk a Michal Šoustal si vedli na svém prvním semináři dobře a získali 10. stupeň.

zpět nahoru


MČR MSKA-CZ 2011

26. - 27.11. 2011 Praha

TM2011 Z leva:
Nikola Tobiášová,
Lucia Motlová,
Alena Bajerová
Poslední listopadový víkend se v Praze konal již 15. ročník Mistrovství MSKA ČR v karate. Nechyběli zde ani zástupci ze Zábřežského oddílu. A neodjeli s prázdnou. Hned první den mistrovství vyhrála zlato Alena Bajerová, I. Dan ve formě kontra Quinta, kde nedala šanci žádnému z mistrů v kategorii. O medailová místa však bojovala i v jiných kategoriích. V neděli, kdy byly na programu sportovní zápasy, vybojovala v nejvyšší kategorii sportovního boje (ženy absolutní), bronzovou pozici.

Probíhalo zde také slavnostní vyhodnocení ligy za uplynulý rok. Hodnotili se jednak úspěchy jednotlivců, ale také celých oddílů. Alena Bajerová díky nasbíraným bodům v žebříčku vyhrála TOP5 mistrů v kategorii forma. V kategorii TOP5 – absolutní skončila těsně za vítězkou Lucii Motlovou z Prahy. V žebříčku TOP10 se zábřežský oddíl díky svým úspěchům umístil na 10. místě.

Odkaz na článek v IZabřeh: zde

Odkaz na článek v Šumperském a Jesenickém deníku: zde

Odkaz na článek v šumperském Reji: zde

Odkaz na článek na IZabreh: zde

zpět nahoru


© 2009-2014 • Alena Bajerová• Všechna práva vyhrazena