zpět

ČLÁNKY ZA ROK 2012


Speciální mítink 2012

18. - 19.2.2012, Chotěboř

TÉMĚŘ JAKO ZA STARÝCH ČASŮ I tak bych mohla nazvat Speciální mítink, který o víkendu 18.-19. února proběhl v Chotěboři. Sjela se nás tam hrstka nadšených lidí s tím, že si zatrénují, vyzkouší nové věci nejen ve sportovní formě karate, ale také v sebeobraně. Pro mě tedy skutečnost předčila očekávání. Program byl opravdu pestrý. Nic jiného bych ani od mistra Miroslava Zezulky nečekala :-)

Program začal zlehka. Když se řekne přízemní akrobacie, určitě si každý hned představí různé kotouly, hvězdy a jiné krásné docela jednoduché cviky z gymnastiky. Ovšem to bychom nebyli v karate. A jako správní karatisté jsme si také zkoušeli přeskoky kotoulem letmo přes vysokou bednu, hvězdu na převrácené lavičce či kotouly ve dvojicích.

Ale pojďme dál. Akrobatické kousky vystřídala krátká týč (hambo). Zpočátku se trénovali praktické základy - údery a pichy, ale také kryty s tyčí. To vše samostatně, abychom získali pro práci s týčí cit. Pak se přešlo do zábavnější části. Cvičení s tyčí ve dvojicích. Nasadili jsme chrániče a mohli jsme začít. Zprvu jsme začali jednoduchými věcmi jako krytí úderů a sázení kontrů tyčí do těla či uhýbání před útoky tyčí. Pak se však obtížnost postupně zvyšovala a zvyšovalo se i naše bojové nasazení a odvaha. Od pouhých úderů se přešlo ke kopům a kontry už nebyly pouze do těla, ale tam kam to přišlo - hlava, nohy, prostě všude. Vyjimkou nebyly ani rány lehce na ostro do míst, které chrániče prostě nepokryly jako např. na kotníky, lokty, zápěstí. To byla škola :-) Postřeh a rychlost najednou o 100% lepší :-)

Aby toho nebylo málo, poslední blok jsme věnovali rychlosti a síle v sériích. Značně unaveni už jsme neměli moc sílu na blbnutí. Ale stala se jedna překvapivá věc. Byli jsme rychlejší než kdykoli předtím. Samotné nás to překvapilo. Někteří z nás totiž poodhalili roušku mistrova tajemství ;-) Ptáte se jaké? Zkuste se zamyslet nad tím, proč ostatní strašně dupou a jen mistr běhá tak potichu, že to vypadá, jakoby se ani země nedotýkal. Když cvičí je jako tichý vánek se silou vichřice. Pořád nevíte? Jeďte na seminář a mějte oči a uši dokořán, sledujte jej a naslouchejte jeho slovům a možná toto tajemství taky odhalíte ;-)

Po tomto objevu bylo cvičení již téměř za námi. Téměř. Následoval ještě blok, kde již netrénovaly naše svaly, ale naše mysl. U příjemné hudby a mistrova klidného hlasu jsme si vyzkoušeli, jak učinně zrelaxovat unavené svaly a během krátké chvilky nabrat opět energii. I tento tzv. mentální trénink je důležitý v našem tréninku, ale i v samotném našem životě. Není jen účinnou metodou jak si odpočinout, ale také jak překonat různé překážky, a věřte tomu nebo ne, i porazit soupeře.

V neděli jsme měli program nabitý stejně pestře jako předchozí den.

Hned po ránu se nás ujal mistr Štěpán Příhoda, aby nás naučil jak útočit nožem, ale také, jak se proti podobným útokům bránit. Že to není žádná sranda, o tom svědčily šmouhy na našich kimonech od nožů a pár modřin od nepozorného a pomalého krytí. Naštěstí jsme měli nože pouze gumové a cvičné. Kdyby byly opravdové, bylo by to horší. Nezbývá nám nic jiného než pořádně trénovat kryty a postřeh, jinak nemáme šanci.

Následoval blok koordinačně vytrvalostní a cvičení tzv. eMeSKAdy, v němž si mistr Zezulka ověřil, jestli to, co jsme předchozí den pochopili, nebyla náhoda. Nebyla. Plyometrické odrazy zvládal skoro každý, horší už to bylo s tou koordinací :-) ale nic není ztraceno a tréninkem lze vše napravit.

Tečkou na závěr bylo cvičení s nunchaku s mistrem Radovanem Andrlem. Učil nás různé přehmaty, přechyty, otáčky před tělem, za tělem prostě paráda. Občas někomu doporučil přilbu, když viděl, že dotyčný využíva hlavu místo ruky pro zadržení rychle letícího konce této historické zbraně. Přesto i tento poslední blok jsme zvladli a ve zdraví se rozjeli domů.

Za sebe mohu říci, že to byl jeden z nejlepších seminářů, které jsem v poslední době zažila a těším se na každý další, který bude. Ne proto, že se tam fyzicky odrovnám, ale že se tam naučím opět něco nového, pochopím, uvidím, co jsem do této doby nechápala a neviděla, a přiblížím se tak opět o krůček k poznání tajemství karate.

Alča Bajerová

zpět nahoru


Jarní škola 2012

10. - 11.3. a 17. - 18.3.2012, Hanušovice

Ve dvou březnových víkendech se v Hanušovicích konal seminář MSKA karate - jarní škola.

Na prvním víkendu se pilovala technika a bojové speciálky. Kromě toho se lidé školi na soudce.

Druhý víkend byl již nabit bojovou atmosférou. Na začátku soboty pod vedením mistra Miroslava Zezulky (V. Dan) probíhal trénink taktiky. Po něm se pak konal turnaj. V sobotu proběhla soutěž ve formách. V této soutěži se nejlépe ze zábřežského oddílu umístila mistryně Alena Bajerová (I. Dan), která vyhrála formu kontra Set. Stříbrnou pozici ve formě Sekundě obsadil Adam Stolarik (8. kyu). Ve formě Primě 10. stupňů se Kristýna Baierová (10. kyu) umístila na 10. místě a Michal Albrecht (10. kyu) na 13. místě. V neděli následovala soutěž v bojích. V nejvyšší ženské kategorii FA se Alena Bajerová umístila na 3. místě. Ve sparingu, který je určen pro nižší pasy, vyhrál Adam Stolarik kategorii M-16. V kategorii F-13 se Kristýna Baierová umístila na 2. místě.

Na závěr celého semináře pak mistr Miroslav Zezulka (V. Dan) uděloval vyšší technické stupně. Z našeho oddílu získal Adam Stolarik zaslouženě 7. kyu.

zpět nahoru


MSKA Euro cup 2012

14.4.2012, Havlíčkův Brod

LS2012_1.jpg U příležitosti výročí 20 let založení Moderního sportovního karate v České republice se tuto sobotu 14.4. konal v Havlíčkově Brodě mezinárodní turnaj MSKAI Euro Cup. Zúčastnili se jej kromě závodníků z České republiky, také karatisté ze Slovinska, Německa, Velké Británie. Účastníci svými dovednostmi vzdali hold nejen bojovému umění karate, ale také svým zemím. Mezi 150 účastníky nechyběli ani nominovaní karatisté ze zábřežského oddílu mistryně Alena Bajerová, I. Dan a Adam Stolarik (7. Kyu). Čestným hostem turnaje byl zakladatel školy MSKA mistr Prof. Dr. Rudolf Jakhel, IX. Dan. Vedoucím celého turnaje byl koordinátor pro Českou republiku mistr Miroslav Zezulka, V. Dan.

V dopoledních hodinách probíhaly první zápasy jak ve formách, tak v bojích. Oba zábřežští závodníci se v obou kategoriích probojovali do finálových zápasů, kde dosáhli na medailová umístění.

V soutěži forem postoupila do finále Alena Bajerová, I. Dan a ve formě Kontra Quinta získala stříbrnou pozici. Ve formách se také dařilo dalšímu zábřežskému zástupci, Adamu Stolarikovi (7. kyu), který získal ve formě Sekunda 3. místo. Adamovi se vedlo dobře také v bojích. V kategorii M-16 vybojoval 3. místo. Oba dva tak potvrdili své dosavadní sportovní úspěchy, které pravidelně ve svých kategoriích dosahují.

Odkaz na článek na IZabreh

zpět nahoru


Letní škola 2012

1. - 7.7.2012, Letovice

LS2012_1.jpg Tradičně již několik let začínají karatisté Moderního sportovního karate (MSKA) letní prázdniny týdenním mezinárodním seminářem Letní školou v Letovicích. Ne jinak tomu bylo i letos. Každým rokem je hlavním učitelem a čestným hostem sám zakladatel mistr prof. Dr. Rudolf Jakhel, IX. Dan. I letos se pod jeho vedením učastníci semináře učili, jak být dobrými bojovníky. Bohužel však již naposledy.

Poslední šance učit se od váženého mistra využili i karatisté ze Zábřeha - Adam Stolarik (7.kyu), Filip Papoušek (9.kyu) a jejich trenérka Alena Bajerová (I.Dan). Kromě nich se semináře zúčastnilo přes sto dalších karatistů z ČR, ale také Slovinska, Italie, Německa a Litvy.

LS2012_2.jpg Trénink v jednotlivých dnech byl rozdělen do tří tréninkových jednotek. Ranní, která probíhala venku, byla zaměřena na nácvik forem a méně náročných technik. Součástí tohoto tréninku byl také běh, který mnohdy účastníkům činil největší problémy. Další dva tréninky probíhaly již v prostorách haly, kde se trénovaly již techniky náročnější a hlavně cviky ve dvojicích.

Součástí semináře byl také turnaj, kde se soutěžilo ve formách a v bojích. V soutěži forem jsme získali několik umístění. Ve formě Sekundě získal Adam Stolarik stříbrnou pozici. Filip Papoušek se ve formě Primě umístil na 9. místě. V nejtěžší formě, formě Kontra Set, která se skládá z pěti základních forem, obhájila první příčku i na tomto turnaji Alena Bajerová. I v bojích se našemu oddílu dařilo. V nejvyšší ženské kategorii, ženy absolutní (FA), obsadila Alena Bajerová 4. místo.

Článek na IZabreh

zpět nahoru


Tréninkový mítink 2012

18.-19.8.2012, Vysoké Mýto

Uprostřed srpna se karatisté systému MSKA opět sjeli, aby se dále zdokonalili v technikách karate. Treninkový mítink byl totiž zaměřen na vysvětlování prvních a základních účebních programů (12-10). Ze zábřežškého oddílu se jej zúčastnili mistryně Alena Bajerová, I. Dan, a Adam Stolarik, 7. kyu.Vedoucím celého semináře byl mistr Miroslav Zezulka, V. Dan. Pod jeho vedením všichni přítomni měli možnost zaškolit se ve výuce těchto programů. Tréninkový mítink byl prvním ze seminářů, kde vedoucí oddílů a jejich asistenti měli možnost přesně vyslechnout, jak se mají jednotlivé programy správně vysvětlovat. Další programy budou probíhat po celý rok na dalších seminářích.

zpět nahoru


Seminář sebeobrany - Polička

26.8.2012, Polička

clanek2012policka.jpg Seminář pro karatisty z Poličky a okolí na téma "V boji obránci nedojdou techniky, ale fyzička!" z 26. srpna 2012

V neděli dne 26. srpna 2012 proběhl čtyřhodinový seminář Akademie reálné sebeobrany pod vedením instruktora Bc. Romana Zatloukala pro karatisty z Poličky a okolí na téma "V boji obránci nedojdou techniky, ale fyzička!" Na programu byla prezentace o trestné činnosti v ČR, právní úpravy sebeobrany, rozdíly mezi bojovým uměním, sportem a sebeobranou, DRYLY, DRYLY, ......a DRYLY a na závěr Fitcross posilování dle Andre Reinderse :-)

článek převzat z http://academyrs.hys.cz/index.php?a=poradane-akce/sebebrana-policka-12-08-26

zpět nahoru


Adria seminář 2012

30.9.-7.8.2012, Mali Lošinj (Chorvatsko)

První týden v měsíci říjnu se v chorvastkém městečku Mali Lošinj uskutečnil mezinárodní seminář MSKA karate pod vedením mistra Prof. Dr. Rudolfa Jakhela, IX. Dan. Zúčastnili se jej karatisté z různých evropských zemí. Seminář byl zaměřen na rozšíření takticko-kondičních dovedností mladých karatistů. Jednou za dva roky je nedílnou součástí tohoto semináře také promoce mistrů a udělování examinátorských licencí. A letošní rok byl tím, kdy se tyto promoce konaly. Z čechů jako jediná žena v historii MSKA nyní obdržela II. Dan vedoucí zábřežského oddílu mistryně Alena Bajerová. Z rukou mistra Prof. Dr. Jakhela následně také převzala licenci, která ji opravňuje k udělování zkoušek na 10. - 7. žákovský stupeň.

Ovšem nebylo to to jediné, co si odvezla do České republiky. Na závěr semináře se konal turnaj Adria Cup. Zde obhájila své prvenství ve formě Kontra Set a za formu kontra Quintu vybojovala 4. místo. Stříbrnou pozici vybojovala ve sportovním boji v kategorii FA.

AA_2012_1.jpg AA_2012_2.jpg AA_2012_3.jpg

zpět nahoru


Podzimní škola 2012

13.-14.10. a 20.-21.10.2012, Hanušovice

PS_2012.jpg Nejen podzim mění barvy - I tak by se dal nazvat úspěch zábřežských karatistů, kteří se teď o dvou říjnových víkendech zúčastnili celorepublikového semináře Moderního sportovního karate v Hanušovicích. „Všichni účastníci z oddílu na něm získali vyšší technický stupeň a tím i jinou barvu pásu“, osvětlil situaci vedoucí zábřežského oddílu Alena Bajerová, II. Dan.

„Vyvrcholením tohoto semináře byl turnaj. Hned v jeho první části, soutěži ve formách, jsme získali pro náš oddíl první cenné umístění, které pro náš oddíl získal Adam Stolarik (7. kyu), když ve formě Sekundě vybojoval 2. místo“, řekla Alena Bajerová. "Další úspěchy měli i další 2 členové, Kristýna Baierová a Filip Papoušek. Oba získali 5. místo ve formě Primě - Kristýna v kategorii 10. kyu a Filip v kategorii 9. kyu."

Celý seminář vedl mistr Miroslav Zezulka (V. Dan), hlavní zkušení komisař a koordinátor pro Českou republiku. Při výuce, která probíhala před turnajem, byli účastníci semináře rozdělení do skupin podle technické vyspělosti. Jednotlivé tréninkové bloky byly zaměřeny na uplnatňování výbušné síly v jednotlivých kombinacích a jejich variacích.

Na závěr celého semináře mistr uděloval úspěšným účastníkům vyšší technické stupně. Ze zábřežského oddílu je Kristýna Baierová nově držitelkou 9. kyu, Filip Papoušek 8. kyu a Adam Stolarik 6. kyu.

Všichni tak navázali na záříjový úspěch své trénerky Aleny Bajerové, která si z mezinárodního semináře v Chorvatsku odvezla II. Dan a 1. místo ve formě Kontra Set a 2. místo ze sportovního boje v kategorii FA.

Odkaz na článek v Zábřežském zpravodaji

zpět nahoru


Víkendový kurz džiu-džitsu poprvé na DDM Krasohled

3.11.2012, Zábřeh (DDM Krasohled Zábřeh)

jiu-jitsu-1.png V sobotu 3. listopadu se v dopoledních hodinách sešla na DDM Krasohled zajímavá „partička“.

Už na první pohled bylo jasné, že půjde o něco hodně zajímavého. Při vstupu do budovy si s sebou nesli tzv. boxerské lapy, ochranné přilby, kopací pomůcky apod.

Navštívili nás lektoři sebeobrany a džiu-džitsu (Olda Šubrt a Petr Lukáš). Jejich oddíl sice sídlí a trénuje ve Velkých Losinách, ovšem spadají pod větší oddíl, Džiu-džitsu Olomouc.

V rámci tréninku předvedli zájemcům kurzu v několika hodinových blocích, „o čem je džitsu (slang.)“. Ve fundovaném výkladu lektorů, doplněném o praktické ukázky, nechyběly: úderové techniky, pádové techniky, techniky páčení či boj na zemi.

V dnešní době, která je hodně uspěchaná, rychlá, ale i nebezpečná, je na místě umět se dobře bránit (pozn. myšleno všemi dovolenými prostředky v intencích zákona). Mj. i o tom byl podzimní kurz džiu-džitsu na DDM Krasohled.

Pevně věřím, že se všem zúčastněným kurz líbil a získá si oblibu i tradici u Zábřežáků, kteří se nebojí přijít mezi nás a zároveň se naučit i něco praktického.

PhDr. Richard Hrdina, ředitel DDM Krasohled Zábřeh

(článek převzat z http://ddm.zabreh.cz/kronika/2012/252-vikendovy-kurz-diu-ditsu-poprve-na-ddm-krasohled)

P.S. Semináře se zúčastnila také mistryně Alena Bajerová, II. Dan (vedoucí zábřežského oddílu)

zpět nahoru


Úvodní škola 2012

17.-18.11.2012, Praha

O víkendu, na který připadl státní svátek Den boje za svobodu a demokracii, se v Praze konal úvodní seminář pro všechny nováčky, kteří se chtěli učit karate podle systému MSKA. Ze zábřežského oddílu jej navštívili Adam Stolarik (6. kyu), Kristýna Baierová (9. kyu) a Eva Lepková (12. kyu).

Všichni se pod vedením mistra Miroslava Zezulky, V. Dan a dalších mistrů zdokonalovali v technikách karate. Nováčci pak získávali podstatné informace týkající se historie, etiky a metodiky MSKA.

Na závěr semináře se nováčkům na základě jejich cvičení rozdávaly vyšší techniské stupně. Eva Lepková si odvezla 10. kyu (první žlutý pás), což je nejvyšší pás, na který lze na tomto typu semináře odpáskovat.

zpět nahoru


Seminář sebeobrany - Lanškroun

24.11.2012, Lanškroun

clanek2012Lanskroun1.jpg Instinktivní reakce v sebeobraně

„Spolu s širším kontextem výuky sebeobrany na základě řešení konfliktní situace přicházejí teorie a výcvikové postupy založené na výsledcích vědeckého zkoumání krátkého časového úseku reakce na samotný útok vedený z krátké vzdálenosti. Do popředí zájmu se tak dostaly reflexní obranné reakce.

Zahraniční instruktoři služební přípravy ozbrojených sborů a sebeobrany se v posledních deseti letech zabývali zkoumáním jednání člověka v situaci náhlého spontánního napadení z krátké vzdálenosti v tzv. killing zone – zóna zabíjení.“ Toto je úvod výzkumu Mgr. Matěje Nováka z Fakulty sportovních studií, Masarykovy univerzity na téma: VYBRANÉ INSTIKTIVNÍ OBRANNÉ REAKCE A JEJICH VYUŽITÍ VE VÝUCE SEBEOBRANY.

Překvapivé útoky z krátké vzdálenosti byly hlavním tématem semináře reálné sebeobrany, který se pod vedením instruktora Romana Zatloukala uskutečnil v sobotu 24. listopadu 2012 v Lanškrouně. Účastníky byly mistři a jejich žáci z různých stylů – klasické karate, sportovní karate, Reálná sebeobrana, Taekwondo, WU-shu a z několik oddílů Ju-jitsu. Po zhruba hodinové teorii, kde nechyběly záběry z reálných napadení, se už naplno cvičilo. Překvapující obranu z krátké vzdálenosti se procvičovala nejprve na technikách, které účastníci znají ze svých stylů, poté s plným nasazením dle konceptu ARS. Velmi podobně takto prezentují sebeobranu i zahraniční instruktoři jako Blauer, Ryan či Morrison. Trénink jsme pak přesunuli do modelových situací, které jsme si následně promítnuli na projektoru a společně vyhodnotili. Druhou částí semináře bylo řešení sebeobrany kdy obránce leží na zemi.

článek převzat z http://academyrs.hys.cz/index.php?a=poradane-akce/sebeobrana-lanskroun-24.11.2012

zpět nahoru


Mistrovství ČR MSKA 2012

1.-2.12.2012, Praha

MM_MSKA_2012.jpg MM2_MSKA_2012.jpg 1. - 2. prosince 2012 se v Praze uskutečnilo Mistrovství České republiky v Moderním sportovním karate.

Za zábřežský oddíl se jej zúčastnila trenérka Alena Bajerová, II. Dan, která obhájila své prvenství ve formě Kontra Quinta a i letos vyhrála zlatou medaily.

zpět nahoru


© 2009-2014 • Alena Bajerová• Všechna práva vyhrazena