zpět

ČLÁNKY ZA ROK 2014


Mistrovství ČR MSKA 2014

29.11.2014, Praha

29. listopadu 2014 se v Praze uskutečnilo Mistrovství České republiky MSKA. Zúčastnili se jej jak karatisté z České republiky, tak ze zahraničí. Soutěžilo se tradičně ve formách a v bojích. Bojovníci ze zábřežského oddílu podaly skvělý výkon a odvezli si domů několik cenných kovů.

Zde jsou naše výsledky:

Formy:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - Kontra Quinta - 1. místo

Boje:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - FA - 2. místo
 • Eva Lepková (8. stupeň) - F16 - 1.místo
 • Zuzka Petrželková (8.stupeň) - FO+FY - 2.místo
 • Vojtěch Seidel (10.stupeň) - MY - 2.místo

MM2014.jpg
Z leva: Zuzana Petrželková, Eva Lepková, Alena Bajerová, Vojtěch Seidel

zpět nahoru


Úvodní škola - podzim 2014

15.-16.11.2014, Praha

O víkendu 15. - 16.11. se v Praze uskutečnil úvodní seminář pro nováčky, kteří se zde seznámili s historií karate a historií MSKA. Učili se zde základním kombinacím, principům pohybu, ale nechyběly ani pády a forma. Z nováčků ze zábřežského oddílu příjeli Eliška Šišková, František Matucha a Vojtěch Seidel.

Pro oranžové a vyšší pásy zde byl speciální program, který vedl mistr Miroslav Zezulka, V. Dan. Vysoké pásy se pod jeho vedením učili kopy ve výskoku, různé druhy podmetů a porazů. Za zábřežský oddíl se programu účastnili - vedoucí oddílu mistryně Alena Bajerová, II. Dan, Filip Papoušek (6. kyu), Eva Lepková a Zuzana Petrželková (obě 8. kyu). I když byl program fyzicky náročný, všichni vydrželi až do konce a náležitě si jej užili.

Nováčci na závěr z rukou vedoucích místrů obdrželi vyšší technické stupně. Vojta Seidel si ze semináře odnesl 10. kyu (první žlutý pás) a Eliška Šišková s Františkem Matuchou 11. kyu (druhý bílý pás).

SU2014.jpg
Horní řada z leva: Zuzana Petrželková, Eva Lepková, Alena Bajerová,
Filip Papoušek, Otta Bartůněk
Dolní řada z leva: František Matucha, Eliška Šišková, Vojtěch Seidel

Fotogalerie:

SU2014.jpg SU2014.jpg SU2014.jpg SU2014.jpg

zpět nahoru


Podzimní škola 2014

25. - 26.10. a 1. - 2.10.2014, Hanušovice

O posledním říjnovém a prvním listopadovém víkendu se v Hanušovicích konal poslední základní seminář MSKA karate v roce 2014 - Podzimní škola. Zúčastnili se jej karatisté a karatistky z celé České republiky. Pod vedením zkušených mistrů probíhaly o prvním víkendu paralelně 2 programy. První z nich byl určen pro nízké pásy, bílé a žluté, v němž se zdokonalovali v provádění méně náročných technik, a učili se je používat s partnerem. Program vedl mistr Pavel Trunec, II. Dan, a mistryně Alena Bajerová, II. Dan. Druhý program byl určen pro oranžové a vyšší pásy. Pod vedení mistra Miroslava Zezulky, V. Dan, se nejen zdokonalovali ve svých technikách, ale také v jejich využívání v různých bojových situacích. Taktický a bojový trénink byl doplněn také o trénink kondiční.

Druhý víkend pak patřil soutěžím ve formách a v bojích. Zde se zástupci zábřežského oddílu umístili hned na několika místech:

Formy:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - Dan Set - 1. místo
 • Eva Lepková (9. stupeň) - Forma Prima - 5. místo
 • Filip Papoušek (6. stupeň) - Forma Tertia Set - 5. místo
 • Zuzka Petrželková (9.stupeň) - Forma Prima - 8. místo (v kategorii 9. stupňů)

Boje:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - FA - 3. místo
 • Filip Papoušek (6. stupeň) - MG - 3. místo ve své skupině
 • Eva Lepková (9. stupeň) - F16 - 3.místo
 • Zuzka Petrželková (9.stupeň) - FY - 4.místo

Na závěr celého semináře se předávaly také vyšší technické stupně. Ze zábřežského oddílu Eva Lepková a Zuzka Petrželková získaly 8. stupeň (první oranžový pás).

PS2014.jpg
Z leva: Filip Papoušek, Zuzka Petrželková,
Eva Lepková, mistryně Alena Bajerová

zpět nahoru


Mezinárodní Adria seminář 2014

27.9. - 4.10.2014, Chorvatsko - Mali Lošinj

Kratičké info od mistra Miroslava Zezulky, V. Dan, o mezinárodním Adria semináři 2014 a slavnostním ceremoniálu Dan Promotion:

Tento seminář byl opět jeden z největších, neboť se zde konal náš standardní mezinárodní turnaj a proběhla velká Dan promoce mistrů. Tomu také odpovídala účast karatistů z jednotlivých zemí. Dokonce přijelo i několik mistrů a mistryň, které jsme již dlouho neviděli – po 10 až 15 letech. Bylo to příjemné setkání a navíc tito všichni nastoupili v soutěži forem, klobouk dolů před nimi. Tomu říkám být Mistrem. Mezi nimi byla i naše Zdeňka Hanzlíková, rozená Sauerová. Někteří naši karatisté přijeli i s rodinou, včetně naší mistryně Pavly Faltové.

Tedy jen stručně, přestože nejvíce bylo účastníků z Německa, turnaj jsme celkově vyhráli my Češi. Všem nejen moc blahopřeji, ale také děkuji. Jste skvělí.

Také všichni naši nominovaní mistři/ mistryně získali avizované černé pásy – Dany.
Jmenovitě Pavel Sokol, IV. Dan; Miloslav Motl, III. Dan; Radovan Andrle, III. Dan; Lucia Motlová, II. Dan; Pavla Faltová, II. Dan; Pavel Halama, II. Dan; Pavel Trunec, II. Dan; Šarka Kučerová, I. Dan a Radek Klabeneš, I. Dan. Všem moc blahopřeji.

Také někteří z nás získali nové licence examinátorů nebo jim byly prodlouženy stávající licence:
Miloslav Motl, III. Dan – X5; Pavel Trunec, II. Dan – X5; Alena Bajerová, II. Dan – X5; Pavel Sokol, IV. Dan – X4 a Miroslav Zezulka, V. Dan – X2. To je velmi důležité do budoucnosti ohledně udělování zkoušek v naší republice a také s právy v Dan Academy. Z tohoto pohledu to jsou nejdůležitější lidé v MSKA-CZ, všem blahopřeji.

AA2014.jpg
Z leva mistři: Pavel Sokol, David Hons, Josef Král, Radovan Andrle, Miloslav Motl, Šárka Kučerová,
Pavla Faltová, Miroslav Zezulka, Prof. Dr. Rudolf Jakhel, Zdeňka Hanzlíková, Lucia Motlová,
Miroslav Pilař, Radek Klabeneš, Jan Haněl, Pavel Halama, Pavel Trunec.

zpět nahoru


Speciální mítink 2014

16. - 17.8.2014, Vysoké Mýto

V polovině srpna se ve Vysokém Mýtě uskutečnil víkendový seminář zaměřený na základy práce se zbraněmí jako tyč, nunchaku a nůž. Nechyběly však ani základy z atletické a kondiční průpravy či bloky zaměřené na boje. Ze zábřežského oddílu se jej zůčastnila dámská výprava ve složení mistrině Alena Bajerová, II. Dan, Eva Lepková (9. kyu) a Zuzka Petrželková (9. kyu).

SM2014-1.jpg SM2014-2.jpg SM2014-3.jpg SM2014-4.jpg
SM2014-5.jpg SM2014-6.jpg

zpět nahoru


Mezinárodní letní škola 2014

28.6. - 5.7.2014, Letovice

Na začátku letních prázdnin se jako každým rokem konal týdenní mezinárodní seminář MSKA karate. Do Letovic se první týden v červenci sjeli karatisté z celé republiky, aby načerpali vědomosti od zakladatele systému MSKA mistra Prof. Rudolfa Jakhela, IX. Dan.

Během týdne v třech tréninkových jednotkách každý den projeli základní variace všech kombinací v různých obtížnostech, cvičili sparingové cviky, trénovali kondici, zdokonalovali se ve formách. Jak vše zvládli ukázali na dvou turnajích, které se konaly ve středu (pro nízké pásy) a v sobotu (pro vysoké pásy).

A jak dopadli účastníci ze zábřežského oddílu? Podívejte se na výsledky:

Formy:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - Dan Set - 1. místo
 • Eva Lepková (9. stupeň) - Forma Prima - 4. místo
 • Filip Papoušek (7. stupeň) - Forma Sekunda - 6. místo
 • Zuzka Petrželková (10.stupeň) - Forma Prima - 13. místo (mezi 10. stupni, celkově 19.místo)

Boje:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - FA - 3. místo
 • Filip Papoušek (7. stupeň) - MO - 3. místo
 • Eva Lepková (9. stupeň) - F16 - 3.místo

A neodjeli jsme s prázdnou. Filip Papoušek na závěr semináře obdžel z rukou mistra Jakhela 6. stupeň (první zelený pás) a Zuzka Petrželková 9. stupeň (druhý žlutý pás).

CC_2014.jpg Z leva: Eva Lepková, Alena Bajerová, Zuzka Petrželková

zpět nahoru


Úvodní škola - jaro 2014

24. - 25.5.2014, Hanušovice

O posledním květnovém víkendu se v Hanušovicích uskutečnil seminář pro nováčky Moderního sportovního karate. Ze zábřežského oddílu se jej zúčastnili Zuzana Petrželková a Ivo Chládek. Pod vedením mistra Miloslava Motla, II. Dan, si zopakovali, co se již naučili na tréninzích v oddíle a naučili se další důležité dovednosti nutné k dalšímu postupu a zdokonalování v karate. Seminář však nebyl jen pro nováčky. Starší členové měli vlastní program, který vedl mistr Miroslav Zezulka, V. Dan. Program byl zaměřen na zdokonalování navazování jednotlivých technik a sparingové cviky s různými partnery. Tohoto programu se ze zábřežského oddílu zúčastnili Filip Papoušek (7. kyu), Eva Lepková (9. kyu) a vedoucí mistrině Alena Bajerová, II. Dan.

Po skončení výukové části semináře byli nováčkům udělovány vyšší technické stupně. Zuzka i Ivo si na základě svého cvičení odnesli 10. stupeň (první žlutý pás).

US_2014-jaro.jpg Z leva: Filip Papoušek, Zuzana Petrželková, mistrině Alena Bajerová, Ivo Chládek, Eva Lepková

zpět nahoru


Evropské mistrovství MSKA 2014

26.4.2014, Chotěboř

EM_2014_plakat.jpg

V sobotu 26. dubna 2014 se v Chotěboři konalo Evropské mistrovství MSKA 2014. Zúčastnily se jej karatisté systému MSKA z celé České republiky, z Německa a Slovinska. Soutěžilo se pouze v bojích - jak v jednotlivcích, tak závodníci měli možnost nastoupit také v týmech.

Ze zábřežského oddílu nastoupila na turnaji mistrině Alena Bajerová, II. Dan, která ve své kategorii - ženy absolutní vybojovala 3. místo. Na turnaj jeli také dva členové zábřeského oddílu Filip Papoušek a Eva Lepková, kteří pomáhali s chodem turnaje.

Sesterským oddílem je oddíl v Mohelnici, který zde měl také své bojovníky. Z mohelnického oddílu vybojoval Zdenek Bombera (4. kyu) 3. místo v kategorii muži - lehká vaha.

Všem gratulujeme.

EM_2014.jpg Na fotografii z leva: Filip Papoušek (7. kyu), Zdeněk Bombera (4. kyu), Ladislav Daříček (4. kyu, vedoucí oddílu Mohelnice), mistr Miroslav Zezulka, V. Dan (koordinátor MSKA-CZ), mistryně Alena Bajerová, II. Dan (vedoucí oddílu Zábřeh na Moravě, patronka oddílu Mohelnice), Petr Šuranský (6. kyu), Prokop Chmelina (4. kyu), Eva Lepková (9. kyu)

Fotogalerie:

EM_2014.jpg EM_2014.jpg EM_2014.jpg EM_2014.jpg
EM_2014.jpg EM_2014.jpg EM_2014.jpg EM_2014.jpg
EM_2014.jpg EM_2014.jpg EM_2014.jpg

zpět nahoru


Kurz sebeobrany Lanškroun 2014

22.3.2014, Lanškroun

V sobotu 22. března proběhl v Lanškrouně seminář reálné sebeobrany pod vedením instruktora Romana Zatloukala z Academy of Real Selfdefense. Začalo se drobnými aktivizačními hrami - honičkou na chodbě školy, kde jsme museli dávat jednak pozor, abychom do někoho nevrazili, ale také na přirozené překážky (sloupy, lavičky, schody ...). Následovala krátká rozcvička a šlo se na věc. Semináře vedené Romanem Zatloukalem jsou zaměřeny na přirozené instinktivní reakce a ani teď tomu nebylo jinak. Zaměřili jsme se tedy na 3 základní techniky - bouchání dlaněmi, úder a lá kladivo a srážecí úder loktem. Samozřejmostí bylo neustálé krytí hlavy. Přestože tam bylo hodně lidí, kteří trénují bojové sporty, paradoxně krytí hlavy byl jejich největší problém. Po nácviku těchto základních technik jsme pak zkoušeli různé modelové situace s různými typy útočníků. Nebyla to žádná sranda, muselo se jít na víc než 100%.

Zde je odkaz na video

zpět nahoru


Jarní škola 2014

8. - 9.3. a 15. - 16.3.2014, Hanušovice

Je již tradicí, že jarní seminář moderního sportovního karate se koná v Hanušovicích. Ani letos tomu nebylo jinak. Ve dvou březnových víkendech měli karatisté systému Moderního sportovního karate možnost pod vedením mistrů z celé republiky zdokonalovat se ve svých technikách a bojových dovednostech. A že jim to šlo opravdu dobře mohou potvrdit všichni učitelé, kteří na semináři byli.

Součástí semináře byl i testovní turnaj, který se konal o druhém víkendu. Na začátku se projely důkladně pravidla, aby při souzení nevznikaly žádné problémy. V sobotu pak probíhala soutěž ve formách. V této soutěži se nejlépe umístila mistryně Alena Bajerová (II. Dan) ze zábřežského oddílu, která vyhrála formu kontra Set. V neděli následovala soutěž v bojích. V nejvyšší ženské kategorii FA se Alena Bajerová umístila na 4. místě. Po základních kategoriích proběhly také boje týmů a exhibiční boje vysokých pásů (mistrů a hnědých pásů) s pásy nižšími (žluté až modré). A bylo opravdu na co koukat. Nižší pásy přestože nemají tolik bojových zkušeností jako pásy vysoké, byly mnohdy těžkými soupeři.

JS2014.jpg Na fotografii z leva - zadní řada: mistr Miroslav Zezulka (V. Dan), Ladislav Daříček (3. kyu, vedoucí oddílu Mohelnice), mistryně Alena Bajerová (II. Dan, vedoucí oddílu Zábřeh a patronka oddílu Mohelnice), František Petřík, Zdeněk Bombera, Tomáš Braun, mistr Pavel Sokol (III. Dan); spodní řada: Matouš Zatloukal, Ondřej Staněk, Daniel Matějček, Martin Balcárek.

zpět nahoru


Speciální mítink 2014

8. - 9.2.2014, Chotěboř

V druhém únorovém víkendu se v chotěbořské sportovní hale uskutečnil Speciální mitínk. Byl původně otevřený všem oranžovým a vyšším pásům. Nakonec dostali možnost přihlásit se i pásy žluté. Přestože účast na mítinku patřila k početně slabším seminářům, náplň byla velmi pestrá a účastníci si jej náležitě užili.

Mítink byl zaměřen na bojovou praxi, sparingové cviky a odstraňování základních chyb, především zdokonalení krytí v kombinacích. Nechyběly však ani bloky zaměřené na přízemní gymnastiku a akrobacii, mentální trénink. Došlo i na detailní procvičení některých forem. Téměř všechny cviky probíhali s partnerem. Bylo výborné, že všichni cvičili dohromady, malí, velcí, žlutí s mistrama. Mohli jsme si tak jednotlivé cviky vyzkoušet s různými typy partnerů, které jen tak na tréninku nepotkáme.

Nechyběl ani malý testovní turnaj, kde se objevily netradiční kategorie. Začalo to již formami. Zde kromě toho, že každý soutěžil ve formě podle své tradiční kategorie, soutěžili také všichni mezi s sebou navzájem. Pomocí tzv. Scoring faktoru, kterým se násobili získané body v jednotlivých formách podle jejich obtížnosti, se určilo celkové pořadí. V tomto absolutním pořadí se na 1. místě umístila mistryně Alena Bajerová s formou kontra Quinta, na 2. místě mistr Adam Knajbl se stejnou formou a na 3. místě Adam Stolarik s formou Tertia.

V bojích pak byly kategorie ještě zajímavější. Vzhledem k menšímu počtu účastníků se sloučily kategorie mužů a žen dohromady. Vznikla tak nejvyšší kategorie sportovního boje s názvem Sportovní boj mix, kde proti Daliborovi Olivovi a Tomáši Braunovi nastoupila mistryně Alena Bajerová. I přes počáteční obavy kluků, aby Alče náhodou neublížili, to byla podívaná vskutku zajímavá. Malá Alča proti o hlavu většímu Tomášovi a o dvě hlavy většímu Daliborovi. Nicméně všichni bojovali jako draci s plným bojovým nasazením. Alča se boje moc líbili a po bojích přiznala, že tyto dva boje s klukama vydaly za čtyři boje s holkama, že se už dlouho tolik v boji nenaběhala, aby našla správný taktický moment :-) Navíc ještě nikdy nebojovala s tak vysokými kluky a byla to pro ni výborná zkušenost. Klukům se na bojích líbilo to, že se museli více kontrolovat a přemýšlet, než jak jsou zvyklí z bojů s klukama. „Všichni jsme se shodli na tom, že když bude příště stejná možnost, určitě ji využijeme,“ řekla Alča.

Následovala kategorie mužů zelených. Tradiční kategorie názvem, netradiční průběhem. Oproti jiným turnajům byly boje taktičtější, techničtější. Adam Stolarik, který v této kategorii vybojoval druhé místo to zhodnotil: „Bylo to jiné než na turnajích na normálních seminářích. Byli jsme více unaveni a zkoušeli jsme si hodně to, co jsme se tu naučili. Hlavně podmety.“ A těch tam bylo opravdu hodně a vesměs byli dobře technicky provedené a tak soudci za ně rozdávali kladné body.

Ale ani sparingové kategorie to rozhodně neměly tradiční. Kromě exibice mužů pod 16 let, se vytvořila jedna kategorie z mužů ořanžových, mužů žlutých a žen pod 16 let a žen žlutých s názvem Sparing mix. Tady klukům byla velkou protivnicí Eva Lepková, která nasadila vysoké bojové tempo. Kroužila kolem kluků, kterým tak dávalo docela zabrat, aby mohli na ní zaútočit. Jak se vyjádřil překvapený Martin Goláň: „Tohle jsem ještě nezažil, aby se kolem mě v bojích takto nějak hýbal. Většinou jen trochu manévrujeme a spíše stojíme.“ Ondřeji Vachkovi, který s Evou šel hned vzápětí, se podařilo Evu, i přes její vysoké bojové tempo, dvakrát zasáhnout krásným kontrem 3 na solar a srazil k zemi. Evča se však nevzdala, rozdýchala to, a ještě s větším bojovým nasazením pokračovala dál. Tomáš Braun se na její adresu vyjádřil: „Tohle by měly vidět všechny holky ve sparingu, aby viděly, jak se má bojovat a nevzdávat se.“ Za své bojové nasazení nakonec skončila na 2. místě, hned za Ondrou Vachkem. Za zmínku stojí, že to byl Evčin vůbec první turnaj v její kariéře.

Během bojů se bojovníkům nadšeně fandilo, radilo. Byla to pravá bojová atmosféra. Seminář všichni přítomní hodnotili velmi kladně. Na konci již sice na některých byla znát únava z náročného tréninku a bojů, ale ve tvářich byla vidět velká spokojenost. Velký dík za to vše patří mistru Miroslavu Zezulkovi, který pro nás celý mítink připravil. A nejen to. Jak prohlásila po mítinku Evča Lepková: „Byl tak motivační, až to bylo neskutečný.“ A ve tváři bylo vidět, jak je šťastná, že měla možnost na mítink jet.

Mistře Zezulko, děkujeme.

zpět nahoru


Zimní škola 2014

18. - 19.1. a 25. - 26.1.2014, Praha

Zimní škola 2014 je jeden ze čtyř základních seminářů, které MSKA každoročně pro své členy pořádá. Tyto semináře se skládají ze dvou částí – cvičební, kde účastníci cvičí techniky dle úrovně svého pásu, a soutěžní, která se skládá ze soutěže forem, a bojů. Součástí semináře je také udělování vyšších technických stupňů.

Na Zimní škole 2014 pod vedením mistrů probíhaly programy pro žluté pásy, pro vyšší pásy byly připraveny cviky na prohloubení a technické zdokonalení technik cvičících se v těchto programech. Tyto cvičební bloky byly obsahem celého prvního víkendu semináře a část soboty 25.1.2014. V druhé půlce soboty se již začalo se soutěžní částí, formami. Do soutěže ve formách nastoupili všichni účastníci ze Zábřeha a odnesli si pěkná místa:

Forma Prima – Eva Lepková – 11. místo
Forma Sekunda – Filip Papoušek – 6. místo
Forma Tertia Set – Adam Stolarik – 4. místo
Forma Kontra Set – Alena Bajerová – 1. místo

ZS2014_1.jpg ZS2014_2.jpg V neděli 26.1.2014 od samého rána probíhaly soutěže v bojích. Kategorie bojů jsou rozděleny podle technické vyspělosti, a na muže a ženy. Začínalo se od nejvyšších kategorií, kterými jsou boje mistrů a hnědých pásů, postupně následovali boje nižších kategorií. Zde jsme vlivem úrazů, které zábřeští karatisté utrpěli ve svých prvních bojích, vybojovali pouze 1 umístění za kategorii Ženy Absolutní, kde Alena Bajerová vybojovala 3. místo. Ostatní karatisté měli také dobře našlápnuto. Bohužel Adam Stolarik hned ve svém prvním zápase utrpěl otřes mozku, který ho omezoval v dalších zápasech. Filip Papoušek si ve svém prvním zápase zlomil palec na noze. Přestože do dalšího zápasu po lékařském ošetření nastoupil, po prvních vteřinách boje usoudil, že mu jeho zranění nedovoluje bojovat a z tohoto i následujících zápasů odstoupil. Eva Lepková vzhledem k výši svého technického stupně nastupovat do bojů nemusela a tvořila tak všem morální podporu a pomáhala s technickým zajišťováním jednotlivých kategorií.

I přes tyto nešťastné události, které zábřežský tým postihly, si Filip Papoušek a Eva Lepková na základě svých výkonů a cvičebního snažení odvezli domů vyšší technické stupně. Filip Papoušek je tak nyní držitelem 7. kyu (druhý oranžový pás) a Eva Lepková 9. kyu (druhý žlutý pás).

zpět nahoru


© 2009-2014 • Alena Bajerová• Všechna práva vyhrazena