zpět

ČLÁNKY ZA ROK 2015


Mistrovství ČR MSKA 2015

28.11.2015, Praha

Třetí místo pro zábřežské karatisty

V sobotu 28.11.2015 se v Praze, v tělocvičně TJ. Sokol I., konalo Mistrovství České republiky MSKA 2015. Zábřežský oddíl karatistů, trénující pod DDM Krasohled Zábřeh, kteří si z něj odvezli cenné kovy a včetně 3. místa v celoroční soutěži ligy oddílů MSKA-CZ.

Po slavnostním zahájení začala první část soutěže – formy. Soutěž začala od nejvyšších forem – Dan Set, ve kterých závodí mistři a kandidáti na mistry, a pokračovala až k nejnižším formám, ve kterých soutěží žluté pásy. Z této soutěže si zábřežští karatisté odvezli 2 medaile. První získala vedoucí zábřežského oddílu, mistryně Alena Bajerová, II. Dan, která vyhrála formu Dan-Set. Druhou medaili, bronzovou, získala Zuzana Petrželková, 7. kyu, ve formě Sekunda. Filipovi Papouškovi, 6. kyu, těsně uniklo třetí místo ve formě Tertia a skončil tak na 4. místě.

Po soutěži forem následovaly kategorie bojů – sportovním bojem a sparingem. Ve sportovním boji měl zábřežský oddíl nasazeny 2 závodníky. Z nich mistryně Alena Bajerová vybojovala i zde 1. místo v kategorii žen absolutních.

Po sportovních bojích následovala soutěž bojů pro mladší karatisty – sparing. Zde zábřežský oddíl opět zabodoval. Kategorii žen oranžových vyhrála Eva Lepková, 7. kyu, a hned za ní, na 2. místě, se umístila Zuzana Petrželková, 7. kyu. Bronz pro oddíl získala také Eliška Šišková, 9. kyu v kategorii žen pod 16 let.

Za celoroční úspěchy v soutěžích v rámci Ligy MSKA-CZ vybojoval zábřežský oddíl celkové 3. místo a odvezl si tak domů cenný pohár i z této soutěže.

Všem gratulujeme a přejeme další sportovní úspěchy.

Celkové výsledky:

Formy:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - Forma DAN-Set - 1. místo
 • Filip Papoušek, 6. kyu – Forma Tertia – 4. místo
 • Zuzana Petrželková, 7. kyu – Forma Sekunda – 3. místo
 • Eva Lepková, 7. kyu – Forma Sekunda – 7. místo
 • Roman Fojtík, 10. kyu – Forma Prima – 7. místo
 • Eliška Šišková, 9. kyu – Forma Prima – 8. místo
 • Marek Blaha, 10. kyu – Forma Prima – 11. místo
Boje:
 • Mistryně Alena Bajerová, II. Dan – FA (ženy absolutní) – 1.místo
 • Eva Lepková, 7. kyu – FO (ženy oranžové) – 1. místo
 • Zuzana Petrželková, 7. kyu – FO (ženy oranžové) – 2. místo
 • Eliška Šišková, 9. kyu – F16 (ženy pod 16 let) – 3. místo

MM2015.jpg
Z leva horní řada: Filip Papoušek, Eva Lepková, Eliška Šišková, Zuzana Petrželková, mistryně Alena Bajerová, II. Dan.
Z leva spodní řada:Marek Blaha, pohár za 3. místo oddílů, Roman Fojtík

zpět nahoru


Kurz Systemy v Lanškrouně

15.11.2015, Lanškroun

Již po několikáte jsme se sjeli do Lanškrouna, abychom se pod vedením Pavla Přecechtěla, instruktora Policie ČR Brno a trenéra ruské Systemy, abychom se naučili základním principům Systemy a několik sebeobranných prvků, které Systema využívá. Kurz byl veden v klidném duchu a veselém duchu, byla dobrá atmosféra. Na závěr nechyběly náměty na individuální trénink doma. Ze Zábřeha se kurzu zúčastnili Alča Bajerová, Filip Papoušek, Milan Gebr a Kristýna Žaludová.

zpět nahoru


Úvodní škola 2015 - podzim

7.-8.11.2015, Praha

O druhém listopadovém víkendu se v Praze uskutečnil seminář pro nováčky Moderního sportovního karate. Pod vedením mistra Miloslava Motla, III. Dan se noví členové karate naučili základním technikám karate, dozvěděli se inforamce o historii karate a MSKA. Seminář však nebyl jen pro nováčky. Starší členové měli vlastní program, který vedl mistr Miroslav Zezulka, V. Dan. Program byl zaměřen na zopakování základních principů, ale také na využití her při tréninku karate. Po skončení výukové části semináře byli nováčkům udělovány vyšší technické stupně. Ze zábřežského oddílu si Kristýna Žaludová odvezla 10. stupeň (1. žlutý pás). Druhý bílý pás (11. stupeň) si pak odvezli Daniel Šifra, Marie Zajíčková, Jiří Malý, Tereza Polesová, Alena Hýblová, Radka Janků. Semináře, se však zúčastnili i další členové, kteří však pás na semináři získat nemohli, protože zde mohli odpáskovat pouze nováčci :-) Přesto je můžeme jmenovat: Martin Rusnák, Roman Fojtík, Eliška Šišková, Zuzana Petrželková, Filip Papoušek a vedoucí oddílu mistrině Alena Bajerová, II. Dan.

A zde několik fotek z předávání certifikátů:

SU2015-Alca.jpg SU2015-Jirka.jpg SU2015-Daniel.jpg SU2015-Radka.jpg
Členové zábřeského oddílu získávají certifikáty za vyšší technické stupně z rukou mistrů Miroslava Zezulky, V. Dan a Miloslava Motla, III. Dan. SU2015-Majka.jpg SU2015-Terka1.jpg SU2015-Terka2.jpg
SU2015-Kristyna1.jpg SU2015-Kristyna2.jpg SU2015-Kristyna3.jpg

SU2015-vsichni1.jpg SU2015-vsichni2.jpg
Z leva horní řada: mistr Miroslav Zezulka, V. Dan, Martin Rusnák, Zuzana Petrželková, Radka Janků, Kristýna Žaludová, Alena Hýblová, Roman Fojtík, Filip Papoušek, mistryně Alena Bajerová, II. Dan.
Z leva dolní řada: Eliška Šišková, Tereza Polesová, Marie Zajíčková, Daniel Šifra, Jiří Malý.

zpět nahoru


Podzimní škola 2015

10.-11.10. a 17.-18.10.2015, Hanušovice

O dvou říjnových víkendech se v Hanušovicích konal poslední základní seminář MSKA karate v roce 2015 - Podzimní škola. Zúčastnili se jej karatisté a karatistky z celé České republiky. Nechyběli ani zástupci zábřežského oddílu. Pod vedením zkušených mistrů probíhaly o prvním víkendu paralelně 2 programy. První z nich byl určen pro nízké pásy, bílé a žluté, v němž se zdokonalovali v provádění méně náročných technik, a učili se je používat s partnerem. Program vedli mistr Pavel Trunec, II. Dan, a mistryně Alena Bajerová, II. Dan. Druhý program byl určen pro oranžové a vyšší pásy. Pod vedení mistra Miroslava Zezulky, V. Dan, se nejen zdokonalovali ve svých technikách, ale také v jejich využívání v různých bojových situacích. Taktický a bojový trénink byl doplněn také o trénink kondiční.

Druhý víkend pak patřil soutěžím ve formách a v bojích. Zde se zástupci zábřežského oddílu umístili hned na několika místech:

Formy:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - Dan Set - 1. místo
 • Marek Blaha (11. stupeň) – Forma Prima - 5. místo
 • Roman Fojtík (11. stupeň) – Forma Prima – 6. místo
 • Zuzka Petrželková (8.stupeň) - Forma Sekunda - 6. místo
 • Eva Lepková (8. stupeň) - Forma Sekunda - 8. místo
Boje:
 • Zuzka Petrželková (8.stupeň) – FO - 1.místo
 • Eva Lepková (8. stupeň) - FO - 3.místo
Na závěr celého semináře se předávaly také vyšší technické stupně. Ze zábřežského oddílu Eva Lepková a Zuzka Petrželková získaly 7. stupeň (druhý oranžový pás) a Marek Blaha a Roman Fojtík získali 10. stupeň (druhý žlutý pás).

PS2015-1.jpg PS2015-1.jpg PS2015-1.jpg PS2015-1.jpg
Mistr Zezulka předává Romanovi Fojtíkovi certifikát se zkouškou na 10. stupeň. Mistr Zezulka předává Markovi Blahovi certifikát se zkouškou na 10. stupeň. Mistr Zezulka předává Zuzce Petrželkové certifikát se zkouškou na 7. stupeň. Mistr Zezulka předává Evě Lepkové certifikát se zkouškou na 7. stupeň.

PS2015-5.jpg
Zábřežský tým - z leva: Zuzka Petrželková, Marek Blaha,
Roman Fojtík, Eva Lepková, mistryně Alena Bajerová
zpět nahoru


Nábor 2015

říjen 2015, Zábřeh

nabor-2015.jpg Pro koho je nábor určen?
Nábor je určen všem zájemcům a zájemkyním od 7 let a výše, kteří se chtějí naučit bojovat, posílit svou fyzickou zdatnost, naučit se koordinovat své tělo a zbavit se počátečního strachu při kontaktu s nebezpečným soupeřem.
První tréninky nejsou nijak fyzicky náročné. Ze začátku je důležité pochopit princip a smysl pohybů typických pro karate. Z počátku je tedy více času na vydechnutí, během kterého jsou sdělovány všechny důležité informace a upozornění týkající se následujících cviků.
Počítáme s tím, že ne každý má nějakou předchozí zkušenost se sportem, ať už bojovým či jakýmkoliv jiným. Každý u nás cvičí v rámci svých fyzických možností, přesto je ale kladen důraz na to aby byly všechny cviky prováděny správně.

Co s sebou na první tréninky?
Něco pohodlného na cvičení triko, kraťasy nebo tepláky a boty na přezutí (pouze k pohybu mezi šatnou a tělocvičnou - cvičíme na boso). Nezapomeňte také na něco k pití, doporučujeme čistou, neslazenou vodu bez bublinek (alespoň 1 litr).

Kolik se platí?
První trénink je zdarma! Po té je nuté odevzdat na DDM Krasohled Zábřeh přihlášku a zaplatit poplatek. Pro děti ve věku 7 - 12 let (skupina Karate I.) je částka 900,- Kč na rok, pro děti nad 12 let (skupina Karate II.) je částka 1400,- Kč na rok.

zpět nahoru


Finská stezka 2015

15.8.2015, Krmelín

Nezničitelný eMeSKáč

Tak to byl název druhého ročníku Finské stezky, kterou pro nás v Krmelíně připravil mistr Miroslav Zezulka. Sama jsem se zúčastnila i prvního ročníku, který probíhal v roce 2009. Moc jsem se od té doby těšila, až se akce bude opakovat. Letos jsem se dočkala! :-)

A moje dojmy?

Moc mě potěšilo, že se nás oproti prvnímu ročníku přihlásilo mnohem více, zhruba 25. Když jsme v pátek večer s děckama úspěšně dorazili do Krmelína, dostali jsme od mistra informace k zítřejšímu závodu, abychom jej zdárně zdolali a nikdo nezůstal na trati. Pak už byl prostor na neformální povídání, čehož jsem moc ráda využila, protože jsem se s některými kamarády už dlouho neviděla.
V sobotu ráno pak již vše začalo. Nejdříve se rozváželi pomocníci na stanoviště a přijížděli poslední závodníci. Nechyběla ani psí posila od Honzy Jamricha, pes Alan, který svým vzhledem a neustálou chutí po mazlení zaháněl u závodníku předzávodní neurózu :-)
V 9:20 jsem pak jako první v pořadí vyrazila na trať. Hlásili vedra, tak jsem doufala, že bude na trati hodně vody. Cestou mě provázeli žluté fáborky. Díky nim jsem trefila na první stanoviště. Zde už na mě čekal Lukáš Jarolím s boxovacím pytlem a nízkou sítí, pod kterou jsem se měla proplazit pěkným lesním terénem. Po úspěšném zvládnutí prvních překážek, jsem začala s hledáním první indície. Podle obrázku to vypadalo, že je ukryta ve velké žluté bójce, kterou jsem v okolí ale nikde neviděla. Po podrobnějším prozkoumání obrázku v nápovědě, jsem zjistila, že to vypadá spíše na malinké kinder-vajíčko, které ve žlutém opadaném listí nešlo najít. Nakonec jsem hledání vzdala a smířila se s tím, že jsem první indícii nenašla. Pokračovala jsem dále po vyznačené cestě. Matně jsem vzpomínala, že na prvním ročníku, bylo hned další stanoviště průchod potokem. A i tentokrát byl právě průchod potokem další disciplínou. Moc jsem se těšila na průchod vodou, občas zapadnutí do bláta a v tom všem překonat několik padlých stromů. Letos byl zařazen i průchod pod mostem pěkně zapáchajícím blátem, do kterého jsem zapadla víc jak nad pás :-) Asi nezapomenu na pohled staré babičky, kterou jsem potkala asi o 10 minut později a pána, který řezal keř u svého domu, když mě ještě značně mokrou a smradlavou potkali, když jsem se trochu zamotala a ptala se jich, zda tu neviděli nějaké žluté fáborky. Naštěstí se mého vzezření nezalekli tolik a navedli mě správným směrem. Následovala bažina :-) … vybudovaná z různě rozviklaných tvárnic. Byl tam z nich i postaven malý a úzký průlez a opravdu doteď nechápu, jak se tudy protáhl Dalibor Oliva :-) … tak smekám, protože to prý bez problémů zvládl. Další stanoviště proskakování pneumatik s hurdeskou v rukách, tak u mě nebylo rozhodně skákání :-) … ale bylo to super. Další stanoviště byla taky super – plazení se ve vysoké trávě, přesun po rukách a nohách po laně nataženém mezi stromy či projít krokodýlky mezi ostnatým drátem nataženém shora i zezdola. Jen těch kalhot mi bylo líto, utrpěly zde první velké šrámy :-). Na dalším úseku dostávala trochu na frak u mě orientace. Žluté fáborky mi pěkně splývaly se žlutým uschlým listím na stromech, ale nakonec jsem se úspěšně vymotala i z tohoto náročného úseku. Po trase jsem zjistila, že střílet z praku jsem se jako malá holka špatně naučila. Nejenže jsem netrefila ani jednou zavěšenou láhev, ale podařilo se mi málem prak rozbít. Vyděšená hlídka, říkala, že už mají jen jeden. Jeden už se jim při testování podařilo odrovnat. V ručních pracích jsem ale docela dobrá, tak se mi naštěstí jeden podařilo opravit :-) Zhruba v polovině trasy mi zřejmě začala odcházet pozornost, protože jsem až v cíli zjistila, že jsem minula následující stanoviště. Zrovna takové, na které jsem se hodně těšila. Probíhání mezi rozhoupanými lahvemi omotanými ostnatým drátem. Ach jo! Ale trochu jsem si to vynahradila na dalších stanovištích – boj s tyčema a shazování se do propastí či návštěva posedu, který byl domovem krásných sršňů. Památku na ně mi však nedali. Pak následoval běh pouští. Ta bylo opravdu rozpálená. Nacházely se však v ní oázy ovocných stromů se švestkami a jablky, tak jsem neodolala a nějaké si utrhla na další cestu. Byly moc dobré :-) Pak už jsem se blížila k paintballu. Tam už na mě čekali kluci a že musím sestřelit aspoň jednou ránou ze tři láhev paintballovou pistolí. Ale ani tady mi přesnost nepřála a, i když jsem mířila přesně, tak kulička lítala pořád doleva. Ale naštěstí to nebylo všechno. Pak se objevil mistr Zezulka a ať jdu slaňovat. To byla paráda. Vyběhla jsem po schodech nahoru v rozbořené budově a tam už na mě čekal jeden z horolezců. Dostala jsem sedák, zajištěné lano, vyskočila na okno a s napnutými nohami jsem se pustila po zádech volným pádem vzad. Bylo to super. Jakmile jsem se se dostala dolů, už si mě znovu vzal mistr, a že mě čeká ještě sloup. Tak na to jsem se moc těšila. Doběhli jsme k vysokému betonovému sloupu a měla jsem se po laně dostat nahoru. Přítomný horolezec mě zajistil, kdybych náhodou padala. Kdo by si ale myslel, že mi bude nějak nahoru pomáhat, ten by se mýlil. Ale svou speciální metodou jsem se nakonec opravdu dostala a pak si užívala, jak mě spouští dolů :-) Docela mi dala zabrat následná morseovka. Přeci jen jsem byla ze skautů už nějaký rok, tak luštění trochu déle trvalo. Ale nakonec se mi i to podařilo a já se mohla vydat na úplně poslední stanoviště. Zde čekal ultimátní zápasník Vašek Kruml :-). Dostat se přes něj, pak vyšplhat na strom po provazové síti a pak po stromě pro poslední indicii, byly poslední disciplíny, které mě na trati čekaly. A pak už jen úprkem do cíle :-) … Tu jsem potkala poslední startující Aleše, Jirku a Šárku. Viděla jsem na nich trochu nervozitu z tratě, ale zvládli to všichni úplně skvěle.

A jak bych to hodnotila? Bylo to úžasný a příště jdu do toho zas :-)

zpět nahoru


Mezinárodní letní škola 2015

28.6. - 4.7.2015, Letovice

Na začátku letních prázdnin se jako každým rokem konal týdenní mezinárodní seminář MSKA karate. Do Letovic se první týden v červenci sjeli karatisté z celé republiky, aby načerpali vědomosti od zakladatele systému MSKA mistra Prof. Rudolfa Jakhela, IX. Dan. Během týdne ve třech tréninkových jednotkách každý den projeli základní variace všech kombinací v různých obtížnostech, cvičili sparingové cviky, trénovali kondici, zdokonalovali se ve formách. Jak vše zvládli, se ukázalo turnaji. A jak dopadli účastníci ze zábřežského oddílu? Podívejte se na výsledky:

Formy:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - 1. místo - Forma Dan-set
 • Zuzana Petrželková (8. kyu) - 5. místo - Forma Sekunda
 • Eliška Šišková (10. kyu) - 11. místo - Forma Prima

Boje:
 • Zuzana Petrželková (8. kyu) - 1. místo - Ženy oranžové, žluté a pod 16 let
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - 1. místo - Ženy absolutní
 • Eliška Šišková (10. kyu) - 3. místo - Ženy oranžové, žluté a pod 16 let

CC2015.jpg
Z leva: mistryně Alena Bajerová a Zuzka Petrželková

zpět nahoru


Kurz sebeobrany v Lanškrouně

13.6.2015, Lanškroun

V sobotu 13. června proběhl v Lanškrouně seminář reálné sebeobrany pod vedením instruktora Romana Zatloukala z Academy of Real Selfdefense. Začalo se drobnými aktivizačními hrami - honičkou na chodbě školy, kde jsme museli dávat jednak pozor, abychom do někoho nevrazili, ale také na přirozené překážky (sloupy, lavičky, schody ...). Následovala krátká rozcvička a šlo se na věc. Semináře vedené Romanem Zatloukalem jsou zaměřeny na přirozené instinktivní reakce a ani teď tomu nebylo jinak. Zaměřili jsme se tedy na 3 základní techniky - bouchání dlaněmi, úder a lá kladivo a srážecí úder loktem. Samozřejmostí bylo neustálé krytí hlavy. Přestože tam bylo hodně lidí, kteří trénují bojové sporty, paradoxně krytí hlavy byl jejich největší problém. Po nácviku těchto základních technik jsme pak zkoušeli různé modelové situace s různými typy útočníků. Nebyla to žádná sranda, muselo se jít na víc než 100%.

zpět nahoru


Úvodní škola 2015 - jaro

30. - 31.5.2015, Hanušovice

O posledním květnovém víkendu se v Hanušovicích uskutečnil seminář pro nováčky Moderního sportovního karate. Pod vedením mistrů Pavla Sokola, IV. Dan a Jana Haněla, I. Dan si účastníci zopakovali, co se již naučili na tréninzích v oddíle a naučili se další důležité dovednosti nutné k dalšímu postupu a zdokonalování v karate. Seminář však nebyl jen pro nováčky. Starší členové měli vlastní program, který vedl mistrovský kandidát Dalibor Oliva, 2. kyu, pod vedením mistryně Aleny Bajerové, II. Dan. Program byl zaměřen na zdokonalování navazování jednotlivých technik a sparingové cviky s různými partnery a nechyběl i nácvik forem. Po skončení výukové části semináře byli nováčkům udělovány vyšší technické stupně. Ze zábřežského oddílu si Marek Blaha a Roman Fojtík odvezli 11. stupeň (2. bílý pás).

US2015-1.jpg
Z leva: Zuzka Petrželková, František Matucha, Marek Blaha, Roman Fojtík, mistryně Alena Bajerová.

US2015-1.jpg Roman Fojtík přebírá diplom za 11. stupeň.
US2015-1.jpg Marek Blaha přebírá diplom za 11. stupeň.

zpět nahoru


Kurz Ju-jitsu v Lanškrouně

24.5.2015, Lanškroun

V sobotu 24. května se nás pár sjelo do Lanškrouna, kde jsme pod vedením mistra Miroslava Hašky, II. Dan učili základům Ju-jitsu. Učili jsme se různé páky, obranu na zemi a pár dalších vychytávek. Byl to prima seminář.

zpět nahoru


Dětský seminář 2015

25.4.2015, Zábřeh

V Zábřehu se uskutečnil vůbec poprvé seminář Moderního sportovního karate pro malé děti. V sobotu 25.4.2015 se do tělocvičny II. ZŠ Boženy Němcové sjelo na 60 dětí ve věku 8 – 12 let, aby i se svými rodiči zažily hravý den plný soutěží, ale také karatistického výcviku. Naučily se základy úderů, vyzkoušeli základní údery a kopy. To vše v kombinaci s různými sportovními soutěžení, do kterých se v průběhu semináře zapojili i někteří z rodičů. Celý seminář vedl mistr Miroslav Zezulka, V. Dan – koordinátor MSKA pro Českou republiku. Jen ze zábřežského oddílu se semináře zúčastnilo 10 dětí.

Jmenovitě: Hobza Šimon, Pazderníková Zdeňka, Navrátil Tobias, Boráková Lucie, Šváb Ondřej, Kobylka David, Crhová Terezie, Blaha Lukáš, Blaha Marek, Fojtík Roman

DS2015-1.jpg

zpět nahoru


Jarní škola 2015

7.-.8.3. a 14.-15.3.2015, Hanušovice

Je již tradicí, že jarní seminář moderního sportovního karate se koná v Hanušovicích. Ani letos tomu nebylo jinak. Ve dvou březnových víkendech měli karatisté systému Moderního sportovního karate možnost pod vedením mistrů z celé republiky zdokonalovat se ve svých technikách a bojových dovednostech. A že jim to šlo opravdu dobře mohou potvrdit všichni učitelé, kteří na semináři byli.

Součástí semináře byl i testovní turnaj, který se konal o druhém víkendu. Na začátku se projely důkladně pravidla a vypisování potřebných tabulek. Vše pěkně prakticky, aby při souzení nevznikaly žádné problémy. V sobotu pak probíhala soutěž ve formách. V této soutěži se nejlépe umístila mistryně Alena Bajerová, II. Dan ze zábřežského oddílu, která vyhrála formu Dan-Set. Zuzka Petrželková (8. Kyu) se umístila na 2. místě ve formě Sekunda. V neděli následovala soutěž v bojích. Zde si Zuzka Petrželková vybojovala bronzovou pozici v kategorii FY+FO. Na závěr turnaje byli udělovány vyšší technické stupně. Ze zábřežského oddílu obdržel František Matucha 10. kyu (první žlutý pás).

A naše výsledky:

Formy:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - 1. místo - Forma Dan-set
 • Zuzana Petrželková (8. kyu) - 2. místo - Forma Sekunda
 • Lucie Jurášová (10. kyu) - 6. místo - Forma Prima
 • Vojtěch Seidel (10. kyu) - 19. místo - Forma Prima
 • Eliška Šišková (11. kyu) - 20. místo - Forma Prima

Boje:
 • Zuzana Petrželková - 3. místo - FY+FO
 • Vojtěch Seidel - 5. místo - MY+MO
JS2015.jpg
Z leva: Vojtěch Seidel, Zuzana Petrželková, Eva Lepková, Eliška Šišková, Alena Bajerová

zpět nahoru


Speciální mítink 2015

14.-15.2.2015, Chotěboř

O víkendu na Svatého Valentýna se v tělocvičně v Chotěboři konal Speciální mítink karate. Byl zaměřen na nácvik různých bojových situací a zlepšení se v bojích. Mistr Zezulka, který mítink vedl, připravil pro účastníky velmi pestrý program. Jeho cílem bylo, aby se účastníci mítinku zlepšili ve svých bojových dovednostech. A mistrovi se to opravdu podařilo. Celý víkend panovala na mítinku výborná a bojová nálada a chuť se učit. Mistrovo podání v podobě různých bojových her, mělo za následek, že se cíl opravdu splnil. Ba co víc, i při velké zátěži, kterou účastníci o víkendu měli, odjížděli domů svěží a k tomu nabití informacemi, novými zkušenostmi a příjemnými zážitky. To za zábřežský oddíl mohou potvrdit účastníci - mistryně Alena Bajerová, Filip Papoušek a Zuzka Petrželková.

SM2015.jpg

zpět nahoru


Zimní škola 2015

17. - 18.1. a 24. - 25.1.2015, Praha

První seminář v roce 2015 se konal již tradičně v Praze. První víkend vedli programy mistr Miroslav Zezulka a mistr Miloslav Motl. Programy obou mistrů byly nabité a karatisté se naučili mnoho nového a zajímavého.

Program, který vedl mistr Motl, byl určen pro bílé a žluté pasy. V sobotu si zopakovali základní údery, jak samostatně, tak v útoku na partnerech, a průběh přímých předních kopů. V neděli již pokročili dále. Naučili se jednak využít údery pro zastavení útoku soupeře, ale také přímé přední kopy v útoku a průběh základních podmetů. Zdokonalili si také svou formu, ve které soutěží na turnajích.

Oranžoví a vyšší trénovali s mistrem Zezulkou. Měli speciální program zaměřený na trénink sérií, jejich využití v bojích a trénink forem nejrůznějším způsobem a v různých situacích. Hlavní důraz byl kladen na správné a plynulé provedení sérií, s bojovým nasazením. Jak se ale zvláště u technicky mladších ukázalo, je potřeba ještě dopilovat techniku, aby byly série plynulé a v bojích funkční.

Druhý víkend byl ve znamení testovní praxe – turnaje. Před tím než se však se samotným turnajem začalo, proběhl ještě tréninkový program jak pro žluté pásy pod vedením mistra Pavla Sokola a oranžové pásy pod vedením mistryně Aleny Bajerové. Program mistra Sokola byl zaměřen na využití úderů při kontrech se strany, podmetů v útoku a nácviku sérií krytů. Mistryně Bajerová se v programu zaměřila na nácvik sérií s jednotlivých forem pro využití v bojích a zdokonalování jednotlivých forem po technické stránce i bojového nasazení.

Po skončení jednotlivých programů začala v odpoledních hodinách v sobotu první část turnaje – formy. Začalo se od nejvyšších forem a postupovalo k formám nejnižším. Jako vzor pro všechny byla první formou Dan-Set pro mistry a mistrovské kandidáty. Závodníci předvedli své standardní výkony. Technická úroveň i bojové nasazení bylo na vysoké úrovni. Následovali formy nižší. I zde se závodníci snažili o vysoké bojové nasazení. Mnohdy to však bylo mnohdy na úkor technického provedení, proto bodové ohodnocení nebylo to vysoké jako ve vysokých formách.

Po formách následovaly boje. I zde bylo pár zajímavých situací, především mužské kategorii sportovního boje, ve které bojovali muži modří a zelení. Byl zde vidět pěkný rozdíl mezi jednotlivými pásy. Muži modří si udržovali přehled nad situací a zkoušeli přesnost a funkčnost svých technik. Muži zelení měli vysoké bojové nasazení a výborně odráželi útoky mužů modrých. Ovšem i tak muži modří obsadili příčky před zelenými. V ostatních mužských sparingových kategoriích bylo vidět také vysoké bojové nasazení, ale vzhledem ještě k malému zažití technik, byly útoky nepřesné a tak závodníkům cenné body unikaly. V ženských kategoriích naopak nebyla nouze o krásné čisté techniky, kterým však mnohdy chyběla vzdálenost a bojové nasazení, které je nezbytnou podmínkou pro udělení bodů.

Na závěr turnaje se pak rozdaly diplomy za jednotlivé kategorie a také vyšší technické stupně. Eliška Šišková získala 10. stupeň. Mistr Sokol všem zúčastněným na závěr vysvětlil, na co se mají zaměřit, aby jejich výkony byly ještě lepší. Uvidíme tedy v březnu na jarní škole, jak kdo si vzal cenné rady k srdci.

A naše výsledky:

Formy:
 • mistryně Alena Bajerová, II. Dan - 1. místo - Forma Dan-set
 • Filip Papoušek (6.kyu) - 2. místo - Forma Tertia
 • Zuzana Petrželková (8. kyu) - 6. místo - Forma Sekunda
 • Vojtěch Seidel (10. kyu) - 13. místo - Forma Prima
 • Eliška Šišková (11. kyu) - 15. místo - Forma Prima

Boje:
 • Filip Papoušek - 4. místo - MG+MB
 • Vojtěch Seidel - 3. místo - MY
 • Zuzana Petrželková - 1. místo - FY+FO
ZS2015.jpg
Z leva: Filip Papoušek, Zuzana Petrželková, Alena Bajerová, Eliška Šišková, Vojtěch Seidel

zpět nahoru


© 2009-2015 • Alena Bajerová• Všechna práva vyhrazena